E diele, 19.05.2024, 06:28 PM (GMT+1)

Speciale

Baki Ymeri: Bukureshti historik dhe bariu Bukur

Pa marrë parasysh qëndrimet aktuale të qeverisë rumune lidhur me Kosovën si pasojë e frikës nga hungarezët e Transilvanisë, por edhe si pasojë e neglizhencës shqiptare ndaj minoritetit...

Sami Islami: Klintoni dhe fëmijët e Kosovës

Tani në kohën kur në media po qarkullon lajmi se në Prishtinë , së shpejti do të ngritet shtatorja e ish presidentit Bill Klinton, më erdhën në mendje kujtimet ende shumë të freskëta, pas...

Alfred Papuçiu: Udhëtim në tokën e bekuar

Vitet ikin por përsëri kujtimet e bukura mbeten të afërta. Kjo pjesë e Ditarit tim vjen para lexuesve, pas një reflektimi të gjatë nga ana ime. Ky ditar, i cili për nga numri i faqeve është...

Alfred Papuçiu: Shpresa për të ardhmen e afërt

Shpesh shënjtorja jonë shqiptare Nënë Tereza thoshte me thjeshtësinë e saj : « Ajo që bëj unë është një pike uji në oqean. Por nëse kjo pike uji nuk do të ishte atje, uji do të mungonte”...

Ali D. Jasiqi: Bacaloku i shkrepave

Më 7 maj të këtij viti, doajeni i poezisë shqipe, që tashmë është bërë klasik, Bacloku, siç e quajnë gjakovarët, Din Mehmeti mbushi 80 vjet jetë. I lindur më 7 maj të vitit 1929...

Josef Martinsen: Në emër të pavarësisë?

Pajtim – pajtim – pajtim. Ky është tingëllimi i mantres(mantra: formulë e shenjtë hinduse) i cili i është përsëritur popullatës të Kosovës që nga fillimi i punës administrative të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora