E shtune, 23.09.2023, 08:06 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1960 - 1961

E diele, 19.08.2007, 03:11 PM


Kete here fitues nuk ishte Reali, por Benfika e Lisbones (Portugali), e cila mundi ne finale Barcelonen me rezultatin 3-2. Golat nga José Aguas, Mario Coluna dhe autogoli i Antonio Ramallets, mjaftuan  qe portugezet te shpalleshin per here te pare Kampione te Europes.

 

Champions League - Sezoni 1960 - 1961

 

Ndeshjet paraeliminatore

 

Fredrikstad 4-3 Ajax 4-3 0-0

Limerick 2-9 Young Boys 0-5 2-4

Steaua - Hradec Králové (c)  (c) 

Glenavon - Aue (c)  (c) 

HIFK 2-5 IFK Malmö 1-3 1-2

Reims 11-1 Jeunesse Esch 6-1 5-0

Rapid Wien 4-1 Be?ikta? 4-0 0-1

AGF 3-1 Legia 3-0 0-1

Juventus 3-4 CSKA Sofia 2-0 1-4

Barcelona 5-0 Lierse 2-0 3-0

Crvena Zvezda 1-5 Újpest 1-2 0-3

Hearts 1-5 Benfica 1-2 0-3

 

Raundi i pare

 

AGF 4-0 Fredrikstad 3-0 1-0

IFK Malmö 2-1 CSKA Sofia 1-0 1-1

Young Boys 3-8 Hamburg 0-5 3-3

Hradec Králové 1-0 Panathinaikos 1-0 0-0

Benfica 7-4 Újpest 6-2 1-2

Rapid Wien 3-3 Aue (ag)  3-1 0-2

Real Madrid 3-4 Barcelona 2-2 1-2

Burnley 4-3 Reims 2-0 2-3

 

Cerekfinale

 

Burnley 4-5 Hamburg 3-1 1-4

Rapid Wien 4-0 IFK Malmö 2-0 2-0

Barcelona 5-1 Hradec Králové 4-0 1-1

Benfica 7-2 AGF 3-1 4-1

 

Semi Final

 

Barcelona (ag)  2-2 Hamburg 1-0 1-2

Benfica 4-1 Rapid Wien 3-0 1-1

 

Finalja

 

Benfica - Barcelona 3-2(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora