E merkure, 04.10.2023, 08:01 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1968

E shtune, 05.05.2007, 07:17 PM


Euro 1968: Itali

Italiani Facchetti me trofeun e Kampionit te Evropes
Kualifikimet per evropianin e trete kane shenuar kthesen e pare organizative. Faza e pare e eliminimeve, tani eshte zevendsuar me ate te kualifikimeve neper grupe mu moren pjese 31 perfaqsuese. Vete finalja ndermejt Italise dhe Ish-Jugusllavise eshte zhvilluar dy here. Takimi i pare kishte perfunduar me rezultat (1:1) edhe pas lojes shtese, ndersa sipas rregullave te atehershme ajo eshte dashur te perseritet per te dyten here. Dy dite me vone, italianet ndonese me disa mungesa ia dolen qe me golat e Rivas dhe Anastasit ta "detyrojne" kapitenin e tyre, Giachito Facheti ta pranoje trofeun e me te mireve te Evropes.Kampionati i Eropes kishte arritur ne finale pas 120minutave loje,pa gola me "sovjetiket"por kishin patur shume fat ne hedhjen e monedhes.NE kete lotari italianet fituan,kete e paguan me shume lendime.Ne gjysme finalet tjeter jugusllavet e kishin mposhtur Angline me rezultat (1:0).Ne gare per vendin e trete kampioni i botes asokohe,Anglia mposhti BRSS-ne(3:0).Golashenuesi me i mire per kualifikime iper Euro 1968 ishte Luigi Riva me shtate gola.Shqiperia ne kualifikime ishte perballur,me ish-Republiken Federale te Gjermanise dhe ish-Jugusllavine.Gjermanet ne Dortmund me 1967 i deklasuan shqiptaret(6:0)me golat e Gerg Muller dhe Lohr.Shqiperia ne Tirane humbi nga ish-Jugusllavia(0:2)dhe ne Beograd(4:0)Ndeshja e kthimit me Gjermanine me 17Dhjetor 1967,u kushtoi shume gjermaneve.Barazimi pa gola ishte i panevojshem per Shqiperine,por eliminues per Gjermanine rezultat te cilin "deutchet"e mbajne mend akoma sa here perballen me shqiptaret.

Shikushmeria rekorde
Shikuhmeria me e madhe ne bote ,regjistruar ndonje here ne ndeshje kualifikuese apo edhe te vete pjese e finales te Kampionatit evropian te futbollit eshte ajo ne Glasgow te Skocise.Ne ndeshjen e kthimit te perballjes,Skoci-Angli ne stadiumin e njohur"Hampden Park"ishin tubuar hiq me pak se 130,711 shikues.


Rezultatet

1 / 4
England 3-1 Spain (1-0 2-1)
Bulgaria 3-4 Italy (3-2 0-2 )
France 2-6 Yugoslavia (1-1 1-5)
Hungary 2-3 USSR (2-0 0-3)

1 / 2
Yugoslavia 1-0 England
Italy (kuaL) 0-0 USSR

Vendi i trete
England 2-0 USSR

FINALJA
Italy 3-1 Yugoslavia 2-0 1-1


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora