E diele, 25.02.2024, 03:16 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes 1930

E premte, 04.05.2007, 06:55 PM


Kupa e Botes: Uruguaj 1930

URUGUAJ kampion bote 1930.

Kampionet e Botes 1930
Uruguaj ishte organizatori i kampionatit te pare boteror ne vitin 1930. Ne kampionatin e pare mungonin shume skuadra te medha sic ishin Italia, Gjermania, Holanda, Anglia, Spanja etj.
Ne kete kompeticion ishin vetem 13 shtete.
Turnamenti ishte organizuar ne 2 raunde , ndeshjet ne grupe dhe 'play-offs'.

Lojtaret me cilesore ne turnament: Ferreyra, Monti, Stábile (Argentina), Thépot (France), Andrade, Cea, Nasazzi, Scarone (Uruguay).

World Cup 1930 - rezultatet

Grupi A

France - Maxico 4:1 (3:0)
Argentina - France 1:0 (0:0)
Chile - Mexico 3:0 (1:0)
Chile - France 1:0 (0:0)
Argentina - Mexico 6:3 (3:0)
Argentina - Chile 3:1 (2:1)

Argentina e kualifikuar

Grupi B

Yugoslavia - Brasil 2:1 (2:0)
Yugoslavia - Bolivia 4:0 (0:0)
Brasil - Bolivia 4:0 (1:0)

Yugoslavia e kualifikuar

Grupi C

Romania - Peru 3:1 (1:0)
Uruguay - Peru 1:0 (0:0)
Uruguay - Romania 4:0 (3:0)

Uruguaj i kualifikuar

Grupi D

USA - Belgium 3:0 (2:0)
USA - Paraguay 3:0 (2:0)
Paraguay - Belgium 1:0 (1:0)

USA e kualifikuar

Semi Final

Argentina - USA 6:1 (1:0)
Uruguay - Yugoslavia 6:1 (3:1)

Finalja

Uruguay - Argentina 4:2 (1:2)

URUGUAJ fitues i kupes se botes

Golshënuesi me i mire
Giliermo Stabile (Argjentinë) 8 gola


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora