E premte, 01.12.2023, 04:19 AM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes - 1938

E premte, 04.05.2007, 07:33 PM


Kupa e Botes: France 1938
 
ITALIA kampion bote

Kampionet e botes - 1938
Kampionati i vitit 38 ishte i fundit para luftes se dyte boterore.
Merrnin pjese vetem 15 skuadra.
Austria nuk u paraqit nga klima jo e mire politike ne vend.
ITALIA si fituese dhe FRANCA si organizatore u kualifikuan automatikisht, ndersa tjeret me eliminatore.
Kupa e botes ne France u luajt me sistem eliminimi.

Futbolliste cilesore:
Domingos, Leônidas, Martim (Brasil), Plánicka (Czechoslovakia), Aston (France), Sárosi (Hungary), Andreolo, Meazza, Piola, (Italy), Wilimowski (Poland).

World Cup 1938 - rezultatet:

Raundi i pare:
Switzerland - Germany 4:2 (1:2)
Czechoslovakia - Holland 3:0 (0:0)
Hungary - Neth. E. Indies 6:0 (4:0)
Sweden - Austria --:--
Cuba - Romania 2:1 (0:1)
Italy - Norway 2:1 (1:1)
France - Belgium 3:1 (2:1)
Brasil - Poland 6:5 (4:4)

1/4
Hungary - Switzerland 2:0 (1:0)
Sweden - Cuba 8:0 (4:0)
Italy - France 3:1 (1:1)
Brasil - Czechoslovakia 2:1 (0:1)

1/2
Hungary - Sweden 5:1 (3:1)
Italy - Brasil 2:1 (0:0)

Vendi i trete
Brasil - Sweden 4:2 (1:2)

Finalja
Italy - Hungary 4:2 (3:1)

Goleshenuesi
Leomdas (Brazil) 8


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora