E hene, 04.12.2023, 02:05 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes 1934

E premte, 04.05.2007, 07:19 PM


Kupa e Botes: Itali 1934
Italia Kampione bote

Kampionet e Botes - 1934
Ne kete kampionat shtohet numri i pjesemarreseve ne 16 shtete.
Per te ardhur ne finalet e boterorit ishin realizuar edhe kualifikimet per here te pare ne historine e futbollit boteror.
E papritura me e madhe ishte se mungonte kampioni i botes URUGUAJ per arsye ekonomike, sic u be e ditur nga federata Uruguajane e atyre viteve.
Kete here kishin ardhur edhe skuadrat e medha si Italia, Gjermania dhe Hollanda.
Ne ''Italia 34'' Fifa kishte ndryshuar rregulloren: nuk kishte ndeshje ne grupe por direkt me eleminim.

Lojtare cilesore :
Sindelar (Austria), Najedlý, Plánicka (Czechoslovakia), Conen (Germany), Meazza, Monti, Orsi (Italy), Zamora (Spain).

World Cup 1934 - rezultatet :

Raundi i pare
Germany - Belgium 5:2 (1:2)
Sweden - Argentina 3:2 (1:1)
Switzerland - Holland 3:2 (2:1)
Czechoslovakia - Romania 2:1 (0:1)
Austria - France 3:2 (1:1, 1:1)
Hungary - Egipt 4:2 (2:2)
Spain - Brasil 3:1 (3:0)
Italy - USA 7:1 (3:0)

1 / 4
Germany - Sweden 2:1 (0:0)
Czechoslovakia - Switzerland 3:2 (1:1)
Austria - Hungary 2:1 (1:0)
Italy - Spain 1:0 (1:0)

1 / 2
Czechoslovakia - Germany 3:1 (1:0)
Italy - Austria 1:0 (1:0)

Vendi i trete
Germany - Austria 3:2 (3:1)

Finalja
Italy - Czechoslovakia 2:1


Golshënuesit
Anxhelo Siavio (Itali) 8
Oldrih Nejedli (Çekosllovaki) 8 gola


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kupa e Botes 1930

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora