E enjte, 07.12.2023, 10:31 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes - 1962

E premte, 04.05.2007, 08:54 PM


Kupa e botes ''World Cup 1962, Chile''

 
Kampionet e Botes - 1962
Kili ishte organizatori i kampionatit boteror 1962.
Ne eleminatore moren pjese skuadrat e 51 shteteve dhe u kualifikuan vetem 16.
Brazili ishte pretendenti kryesor se bashku me Italine, Angline dhe Spanjen .

Lojtare cilesore :
Didi, Garrincha, Mauro, Vavá (Brasil), Masopust, Schrojf (Czechoslovakia), R. Charlton (England), Albert (Hungary), Šekularac (Yugoslavia).

World Cup 1962 rezultatet :

Grupi A
Uruguay - Colombia 2:1 (0:1)
USSR - Yugoslavia 2:0 (0:0)
Yugoslavia - Uruguay 3:1 (2:1)
USSR - Colombia 4:4 (3:1)
USSR - Uruguay 2:1 (1:0)
Yugoslavia - Colombia 5:0 (2:0)


Grupi B
Chile -
Switzerland 3:1 (1:1)
W. Germany - Italy 0:0
Chile - Italy 2:0 (0:0)
W. Germany - Switzerland 2:1 (1:0)
W. Germany - Chile 2:0 (1:0)
Italy - Switzerland 3:0 (1:0)

Grupi C
Brasil -
Mexico 2:0 (0:0)
Czechoslovakia - Spain 1:0 (0:0)
Brasil -
Czechoslovakia 0:0
Spain -Mexico 1:0 (0:0)
Brasil -
Spain 2:1 (0:1)
Mexico - Czechoslovakia 3:1 (2:1)

Grupi D
Argentina - Bulgaria 1:0 (1:0)
Hungary - England 2:1 (1:0)
England - Argentina 3:1 (2:0)
Hungary - Bulgaria 6:1 (4:0)
Hungary - Argentina 0:0
England - Bulgaria 0:0


1 / 4
Yugoslavia - W. Germany 1:0 (0:0)
Chile - USSR 2:1 (2:1)
Brasil - England 3:1 (1:1)
Czechoslovakia - Hungary 1:0 (1:0)

1 / 2
Czechoslovakia - Yugoslavia 3:1 (0:0)
Brasil - Chile 4:2 (2:1)

Vendi i trete :
Chile - Yugoslavia 1:0 (0:0)

Finalja :
Brasil - Czechoslovakia 3:1 (1:1)

Goleshenuesi :
Drazhen Jerkovic ''Jugosllavi'' 5 Gola.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora