E shtune, 09.12.2023, 09:13 AM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes - 1954

E premte, 04.05.2007, 08:33 PM


Kupa e Botes, Svicer 1954
Kampionet e Botes - 1954
Kupa e botes ne vitin 1954 u zhvillua ne Zvicer.
32 shtete moren pjese ne eliminatoret dhe 16 skuadra u kualifikuan per ne finalet e boterorit.
Argjentina vazhdonte bojkotimin e kampionatit ne shenje proteste kunder 'Fifa'.
Per here te pare merrnin pjese Skocia dhe Korea e veriut.

Rregullat e turnamentit kishin ndryshuar perseri:
Raundi i pare eshte luajtur ne grupe por me dicka te re.
Ne c'do grup ishin zgjedhur 2 skuadra te forta dhe 2 te dobeta - te medhenjte luanin kunder te vegjeleve.
Skuadra te forta ishin:
Italy ,France, Brasil, Uruguay, Hungary, Austria, England.

Lojtare cilesore:
Ocwirk (Austria), D. Santos, Bauer, Julinho (Brasil), Bozsik, Czibor, Hidegkuti, Kocsis, Puskás (Hungary), Turek, Rahn, F. Walter (West Germany), Varela, Schiaffino (Uruguay).

World Cup 1954 - rezultatet

Grupi A
Yugoslavia - France 1:0 (1:0)
Brasil - Mexico 5:0 (4:0)
Brasil - Yugoslavia 1:1 (1:1
France - Mexico 3:2 (1:0)

Brazili & Jugosllavia Kualifikuar

Grupi B
Hungary - South Korea 9:0 (4:0)
W. Germany - Turkey 4:1 (1:1)
Hungary - W. Germany 8:3 (3:1)

Turkey - South Korea 7:0 (4:0)

W.Gjermani & Hungari Kualifikuar

Grupi C
Austria - Scotland 1:0 (1:0)
Uruguay - Czechoslovakia 2:0 (0:0)
Uruguay - Scotland 7:0 (2:0)
Austria - Czechoslovakia 5:0 (4:0)

Austria & Zvicra Kulifikuar

Grupi D
Switzerland - Italy 2:1 (1:1)
England - Belgium 4:4 (3:3 )
Italy - Belgium 4:1 (1:0)
England - Switzerland 2:0 (1:0)

Itali, Angli dhe Zvicer Kualifikuar

Ndeshje shtese:
W. Germany - Turkey 7:2 (3:1)
Switzerland - Italy 4:1 (1:0)

1 /4
Austria - Switzerland 7:5 (5:4)
Uruguay - England 4:2 (2:1)
Hungary - Brasil 4:2 (2:1)
W. Germany - Yugoslavia 2:0 (1:0)

1 / 2
W. Germany - Austria 6:1 (1:0)
Hungary - Uruguay 4:2 (2:2)

Vendi i trete:
Austria - Uruguay 3:1 (1:1)

Finalja:
W. GERMANY - HUNGARY 3:2 (2:2)

Goleshenuesi:
Shandor Koçish (Hungari) 11


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora