E marte, 28.11.2023, 11:45 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1964

E shtune, 05.05.2007, 06:11 PM


Euro 1964: Spanje

Spanjolli Pereda shenon golin e pare ne finale
Spanja ka shfytezuar epersine e terrenit vendas per te fituar ne Kampionatin e dyte te futbollit me 1964 qe mposhti BRSS-ne ne finale (2:1). Dy ekipet kater vjet me heret nuk kishin luajtur per shkak te nje "intervenimi" te Qeveise spanjolle te Francos. Ne kete kampionat dy ekipet ishin ndare sa me larg njera tjeres, deri ne finale ku ndarja nuk ishte e mundur. Termino kishte shenuar golin e pare te epersise ne minuten e 6-te te takimit, duke eruptuar stadiumin "Santiao Bernabeu"por ruset kishin dale ta barazonin 2 minuta me vone ndermjet Khusaino.Gjashte minuta para perfundimit te ndeshjes, Pereda Martinez Cao vendosi qe trofeu ti takoje spanjolleve,pasi qe e mposhti portierin legjendar Lev Jashin.Spanjollet ne ate kohe kishin kualitetin me te mire te utbollit ekipor.Real Madridi kishte luajtur ne tete nga nene finalet e KUpes se kampioneve.Ne gjysmefinale Spanj mposhti hungarezet(2:1)ndersa ruset ishin indshem me te mire se Danimarka (3:0).Edhe ne kete kampionat politikakishte treguar muskujt e vet,Greqia kishte refuzuar te zhvilloje ndeshjen kualifikuese me Shqiperine,me te cilen ishte ne lufte nga viti 1912.Shqiperia kishte kaluar ndeshjen e pare eliminatore me rezultat zyrtar93:0).Ne gjiron e dyte shqiptaret u perballen me Danimarken,e cila arriti deri ne gjysme finale te kampionatit dhe kishte ne radhet e veta,golashenuesin me te mire,Ole Medsen.NE ndeshjen e pare danezet deklasuan Shqiperine(4:0)ne ate te kthimit Shqiperia shenoi fitore minimale me rezultat (1:0)ndermjet Panajot Panos.

Kush ishte Ole Medsen
Futollisti danez, Ole Medsen ishte golashenuesi me i mire i Kampionatit Evropian te futbollit. Ai shenoi 11 gola, per ta renditur Danimarken deri ne gjysmefinale, por prej aty tutje portat kundershtare per te sikur u murosen. Ne kampionatin qe mblodhivetem kater ekipet me te mira,golashenuesit me te mire ishin spanjolli Pereda dhe hungarezet Bene dhe Novak.


Rezultatet:

1 / 8
Yugoslavia 2-3 Sweden (0-0 2-3)
Denmark 4-1 Albania (4-0 0-1)
Netherlands 2-3 Luxembourg (1-1 1-2)
Spain 2-1 Northern Ireland (1-1 1-0)
Austria 2-3 Republic of Ireland (0-0 2-3)
Bulgaria 2-3 France (1-0 1-3)
USSR 3-1 Italy (2-0 1-1)
German Dem. Rep. 4-5 Hungary (1-2 3-3)

1 / 4
Luxembourg 5-5 Denmark (ag) 3-3 2-2
Spain 7-1 Republic of Ireland 5-1 2-0
France 2-5 Hungary 1-3 1-2
Sweden 2-4 USSR 1-1 1-3

1 / 2
Spain 2-1 Hungary
Denmark 0-3 USSR

Vendi i trete
Hungary 3-1 Denmark

FINALJA
Spain 2-1 USSR


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora