E marte, 28.11.2023, 11:02 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1960

E shtune, 05.05.2007, 05:47 PM


Euro 1960: France

Futbollistet e ish Bashkimit Sovietik i gezohen triumfit
Historia e kampionateve evropiane, na kthen ne vitin 1960 ne France, saktesisht 2-vjet me heret kishin filluar kualifikimet per Evropianin e pare. Ndeshja e pare kualifikuese eshte zhvilluar ne Lenin te Moskespara mese 100 mije shikuesve, kur ish BSS-ja mposhti Hungarine (3:1). Enderra e Kampionatit Evropian te futbolit ishte Henry Dalanuay, sekret i Federates Franceze te futbollit.Vet UEFA ishte formuar me 15 Qershor 1958-60 ne asel te Zvicres.Kombetarja Shqiptare ne kualifikimet per eropianin e pare nuk ka marre pjese,ne vend te ketyre kualifikimeve, futbollistet me te mire shqiptare ,kane zhvilluar miqesore ne Kinen dhe gjermanine Lindore.Kampionati i pare Evropian i futbolliteshte mbajtur ne france.Pjesmarrese ishin vetem kater perfaqsuse,Ne ndeshjen Spanja-BRSS politika futi edhe nje here hundet ne sport.Qeverua e diktatorit Franco urdheroi e futbollistet spanjolle te mos luajne kunder ruseve.Sidoqofte,ne stadiumin buze "Kulles se Ajfellit"udhetuan ish Jugusllavia Qekosllovakia,BRSS-ja dhe nikoqiri Franca.Ne gjysmefinale franca humbi nga ISH-JUgusllavia me rezultat 4:5 ndersa Qekoslloakia humbi nga BRsS-ja (0:3).Ne ndeshjen per vendin e 3,Qekosllovaket mposhten francezet me reulttat (2:0).Portieri legjendar rus,Lev Jashin kishte pritur shume gjuajtje te ish jugusllaveve ne finalen e zhvillua ne "Parkun e Princave".Galiq kishte krijuar epersine per Ish JUgusllavetne minuten e 43, por vetem gjashte minuta mevoneMetreveli kishte barazuar.Loja kishte vazhduar ne minutat shtese .Ne kete pjese ruset kishin dominuar,kurse ish-Jugusllavet kishin cilesuar te dobet fizikikisht..Ne minuten e 113 te ndeshjes,Victor Podelenik nje krosim pas nderhyrjes e shendroi ne gol te epersise dhe me vone triumfit te pare sovjetik ne Evrope.Nekete finale ne radhet e ish-Jugullaeve eshte paraqitur futbollisti goran nga Dragashi i Kosoves,Fahredin Jusufi,atehere lojtar i Partizanit te Beogradit.Sot nga rajoni i ish-Jugusllavisekane dalur gjashte Kombetare te futbollit,ndersa nga ai i BRSS-se,10 Kombetare te tjera te futbollit.

Rezultatet:

1 / 8
USSR 4-1 Hungary (3-1 1-0)
France 8-2 Greece (7-1 1-1)
Romania 3-2 Turkey (3-0 0-2)
Norway 2-6 Austria (0-1 2-5)
Yugoslavia 3-1 Bulgaria (2-0 1-1)
German Dem. Rep. 2-5 Portugal (0-2 2-3)
Poland 2-7 Spain (2-4 0-3)
Denmark 3-7 Czechoslovakia (2-2 1-5)

1 / 4
France 9-4 Austria (5-2 4-2)
Portugal 3-6 Yugoslavia (2-1 1-5)
Spain 0-3 USSR
Romania 0-5 Czechoslovakia (0-2 0-3)

1 / 2
France 4-5 Yugoslavia
Czechoslovakia 0-3 USSR

Vendi i trete
Czechoslovakia 2-0 France

FINALJA
USSR 2-1 Yugoslavia


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora