E enjte, 07.12.2023, 01:21 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes - 1970

E premte, 04.05.2007, 09:10 PM


Kampionati Boteror ''World Cup 1970 Mexico''
Kampionet e Botes - 1970
Finalet e kupes se Nente te botes u zhvilluan ne Mexico.
70 Skuadra moren pjese ne eleminatore dhe 16 prej tyre u kualifikuan.
Per here te pare merrnin pjese ne nje eveniment te tille Israel, Morocco dhe El Salvador.
Nga ky kampionat mbahet mend ndeshja Itali - Gjermani 4-3 ne semi final si nje nder ndeshjet me spektakel ne historikun e kampionateve.

Lojtare cilesore:
Alberto, Gérson, Jarzinho, Pelé, Rivelino (Brasil), R. Charlton, Moore (England), Facchetti, Riva (Italy), Beckenbauer, G. Müller, Overath, Seeler (West Germany), Mazurkiewicz (Uruguay).

World Cup 1970 : Rezultatet.

Grupi A
USSR - Mexico 0:0
Belgium - El Salvador 3:0 (1:0)
USSR - Belgium 4:1 (1:0)
Mexico - El Salvador 4:0 (1:0)
USSR - El Salvador 2:0 (0:0)
Mexico - Belgium 1:0 (1:0)

Grupi B
Uruguay - Israel 2:0 (1:0)
Italy - Sweden 1:0 (1:0)
Uruguay - Italy 0:0
Sweden - Israel 1:1 (0:0)
Sweden - Uruguay 1:0 (0:0)
Italy - Israel 0:0

Grupi C
England - Romania 1:0 (0:0)
Brasil - Czechoslovakia 4:1 (1:1)
Romania - Czechoslovakia 2:1 (0:1)
Brasil - England 1:0 (0:0)
Brasil - Romania 3:1 (2:1)
England - Czechoslovakia 1:0 (0:0)

Grupi D
Peru - Bulgaria 3:2 (0:1)
W. Germany - Morocco 2:1 (0:1)
Peru - Morocco 3:0 (0:0)
W. Germany - Bulgaria 5:2 (2:1)
W. Germany - Peru 3:1 (3:1)
Bulgaria - Morocco 1:1 (1:0)

1 / 4
Uruguay - USSR 1:0 (0:0, 0:0)
Italy - Mexico 4:1 (1:1)
Brasil - Peru 4:2 (2:1)
W. Germany - England 3:2 (2:2, 0:1)

1 / 2
Italy - W. Germany 4:3 (1:1, 1:0)
Brasil - Uruguay 3:1 (1:1)

Vendi i trete:
W. Germany - Uruguay 1:0 (1:0)

FINALJA:
Brasil - Italy 4:1 (1:1)

Goleshenuesi :
Gerd Myler (Gjermani ) 10 Gola.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora