E enjte, 05.10.2023, 12:13 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botës - 2006

E shtune, 05.05.2007, 06:09 PM


Bota eshte Blu
Italia triumfon per te katerten here, larg parashikimeve. Pas skandalit qe i dha nje ngjyre te erret futbollit italian, Marcelo Lippi rikthen nderin!

Ishte viti 1982 kur Italia me ne krye Paolo Rosin do shpalleshin kampione te botes per here te fundit. Edhe ajo kohe, ishte kohe skadalesh, sidomos per goleshenuesin e boterorit. Rossi, ne nje interviste para boterorit 2006 tha: ‘’Do deshiroja qe ne cdo boteror te shkonim ‘te skandalizuar’ sepse kur je ne dhimbje, kerkon sherim maksimal, dhe mendoj se do fitojme’’. Italia luajti mire, por jo shkelqyeshem deri ne ndeshjen me Gjermanine, ndeshje e cila percaktonte njerin nga finalistet. Itali – Gjermani ishte padyshim ndeshja me spektakulare e boterorit. Gjermania nuk kishte fituar asnjehere me pare kunder Italise ne kompeticione te rendesishme dhe nuk arriti ta ndryshoje traditen. Fabio Grosso shenon ne minuten e fundit te kohes shtese nje gol te klasit ‘’Baggio’’. Ndersa nje minute me vone, Alessandro Del Piero e dyfishon me nje gol te klasit te tij.

Italia ne ndeshjen e pare ne grup fiton kunder Ganes 2-0. Andrea Pirlo dhe Iaquinta shenojne. Ne ndeshjen e dyte italianet cuditerisht ndalen nga jo te medhenjte, amerikanet. Gilardino dhe    Zaccardo (autogol) fiksojne rezultatin 1-1. Ne ndeshjen me Ceket Italia fiton pa shume veshtiresi me golat e Materazzi-t dhe Inzaghi-t.

Per te zene nje vend ne tete skuadrat qe vazhdojne luften per titull, Italia ndeshet me Australine. Pas largimit me te kuq te Materazzi-t, Australianet luajten mire dhe ishin me kembengules, por do ishte penalltia e kthyer ne gol ne minutat shtese te ndeshjes nga Francesco Totti qe do te kualifikonte Italine.

Ne cerekfinale, ‘’axuret’’ perballen me Ukrainen dhe fitojne bindshem 3-0, me golat e  Toni-t dhe Zambrotta-s.

Finalja
Fabio Grosso shenoi golin vendimtar duke i dhene vetes dhe ekipit te tij titullin me te larte, kampion bote. Ndeshja maratone 120 minuteshe u mbyll 1-1, pas golit te Zidane me penallti  per Francen ne minuten e shtate dhe barazimit te Materazzit ne minuten e njezete. Materazzi shkaktoi penalltine ne favor te Frances, e cila ne kohe normale nuk ishte penallti. ‘’Zizu’’ ne kohen shtese del me karton te kuq, pas nje gjesti skandaloz dhe te papare ne nje finale. Gabon ne gjuajtjet e 11 metershave futbollisti i Juventusit, Trezeguet, por nuk gabon legjenda e Juves, Alessandro Del Piero, sic nuk gabon as Pirlo, Materazzi, De Rossi dhe heroi i boterorit, Grosso.

Marcello Lippi, pasi kishte fituar disa tituj ne Itali dhe Champions league-en me Juventusin si dhe plot superkupa te ndryshme, arrine ta fitoje edhe trofeun gjigand. Kjo Itali nuk ishte me e mira. Lojtaret si individ nuk ishin te klasit te kampionateve te kaluara, sidomos sulmi. Lippi ka meriten kryesore te fitimit te titullit. Marcello Lippi eshte nje fitues i madh.
Vleresimi yne: 10

Fabio Cannavaro padyshim ishte lojtari me i mire i Italise dhe i boterorit. Me vone u shpall futbollisti me i mire i Evropes dhe Botes.
Vleresimi yne: 10

Gianluigi Buffon, nga dy golat qe pesoi ne boteror, njeri ishte autogol dhe tjetri 11 metersh. Ai vazhdon te jete portieri me i mire ne bote.
Vleresimi yne: 10

Fabio Grosso ishte i jashtezakonshem ne te gjitha ndeshjet.
Vleresimi yne: 9

Andrea Pirlo-n eshte kenaqesi ta shikosh kur luan. Ne rolin e tij eshte i pazevendesueshem.
Veleresimi yne: 8.5

Gennaro Gattuso, ‘’Traktori’’ qe shemb kundershtaret.
Vleresimi yne: 8.5

Gianluca Zambrotta, mjaft i sakte ne mbrojtje dhe ne mesfushe. I palodhshem!
Vleresimi yne: 8

Marco Materazzi, I fuqishem dhe ne pergjithesi I sakte. Ndryshe nga ndeshjet qe luan per Interin.
Vleresimi yne: 8

Alessandro Del Piero, Legjenda e Juventusit nuk u aktivizua shume por shenoi kunder Gjermaneve si dhe penalltine ne finale. I mungonte ky trofe nje super kampioni, por nuk i mungon me.
Vleresimi yne: 7.5

Mauro Camoranesi, edhe pse j one ditet e tij me te mira, e meriton te jete kampion bote.
Vleresimi yne: 7.5

Francesco Totti, vinte nga demtimi dhe nuk arriti te jete ‘’Top Totti’’.
Vleresimi yne: 7

Filippo Inzaghi, shenoi me ceket por nuk u aktivizua rregullisht.
Vleresimi yne: 7

Alessandro Nesta, ishte i pa fat kur u demtua shume shpejt. Cannavaro meriton edhe ‘’dhjeten’’ e Nesta-s.


Grupi A: Ndeshjet dhe Golshenuesit

Germany 4 - 2 Costa Rica
Lahm 6, Klose 17, 61, Frings 87 -  Wanchope 12, 73 
Poland 0 - 2 Ecuador
Carlos Tenorio 24, Delgado 80
Germany 1 - 0 Poland
Neuville 90+ 2
Ecuador 3 - 0 Costa Rica
Carlos Tenorio 8, Delgado 54, Kaviedes 90+ 2 
Ecuador 0 - 3 Germany
Klose 4, 44, Podolski 57
Costa Rica 1 - 2 Poland
Gómez 24 -  Bosacki 33, 66

Grupi A: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Germany 3 9
Ecuador 3 6
Poland 3 3
Costa Rica 3 0
  
Grupi B: Ndeshjet dhe Golshenuesit

England 1 - 0 Paraguay
Gamarra (o.g.) 3 
Trinidad & Tobago 0 - 0 Sweden
England 2 - 0 Trinidad & Tobago
Crouch 83, Gerrard 90+ 1
Sweden 1 - 0 Paraguay
Ljungberg 89
Paraguay 2 - 0 Trinidad & Tobago
Sancho (o.g.) 25, Cuevas 86
Sweden 2 - 2 England
Allbäck 51, Larsson 90 - J. Cole 34, Gerrard 85

Grupi B: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

England 3 7
Sweden 3 5

Paraguay 3 3
Trinidad & Tobago 3 1

Grupi C: Ndeshjet dhe Golshenuesit

Argentina 2 - 1 Ivory Coast
Crespo 24, Saviola 38 - Drogba 82  
Serbia 0 - 1 Netherlands
Robben 18
Argentina 6 - 0 Serbia
Rodríguez 6, 41, Cambiasso 31, Crespo 78, Tévez 84, Messi 88 
Netherlands 2 - 1 Ivory Coast
Van Persie 23, Van Nistelrooy 26 -  Kone 38 
Netherlands 0 - 0 Argentina
Ivory Coast 3 - 2 Serbia

Dindane 37(pen), 67, Kalou 86(pen) -  Žigi? 10, Ili? 20

Grupi C: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Argentina 3 7
Netherlands 3 7

Ivory Coast 3 3
Serbia 3 0

Grupi D: Ndeshjet dhe Golshenuesit
 
Mexico 3 - 1 Iran
Bravo 28, 76, Zinha 79 -  Golmohammadi 36  
Angola 0 - 1 Portugal
Pauleta 4 
Mexico 0 - 0 Angola 
Portugal 2 - 0 Iran
Deco 63, Cristiano Ronaldo 80(pen) 
Portugal 2 - 1 Mexico
Maniche 6, Simão 24(pen)   Kikin 29  
Iran 1 - 1 Angola
Bakhtiyarizadeh 76 - Flávio 60

Grupi D: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Portugal 3 9
Mexico 3 4

Angola 3 2
Iran 3 1

Grupi E: Ndeshjet dhe Golshenuesit

USA 0 - 3 Czech Republic
Koller 5, Rosický 36, 76
Italy 2 - 0 Ghana
Pirlo 40, Iaquinta 83  
Czech Republic 0 - 2 Ghana
Gyan 2, Muntari 82  
Italy 1 - 1 USA
Gilardino 22
  -  Zaccardo (o.g.) 27  
Czech Republic 0 - 2 Italy
Materazzi 26, Inzaghi 87
  
Ghana 2 - 1 USA
Draman 22, Appiah 45+ 2(pen) -  Dempsey 43

Grupi E: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Italy 3 7
Ghana 3 6
Czech Republic 3 3
USA 3 1
 
Grupi F: Ndeshjet dhe Golshenuesit

Australia 3 - 1 Japan
Cahill 84, 89, Aloisi 90+ 2   Nakamura 26  
Brazil 1 - 0 Croatia
Kaká 44  
Japan 0 - 0 Croatia
Brazil 2 - 0 Australia
Adriano 49, Fred 90 
Japan 1 - 4 Brazil
Tamada 33 -  Ronaldo 45+ 1, 81, Juninho 53, Gilberto 59  
Croatia 2 - 2 Australia
Srna 3, N. Kova? 56 -  Moore 39(pen), Kewell 79

Grupi F: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Brazil 3 9
Australia 3 4

Croatia 3 2
Japan 3 1
 
Grupi G: Ndeshjet dhe Golshenuesit

Korea Republic 2 - 1 Togo
Lee Chun Soo 54, Ahn Jung Hwan 72  - Mohammed Kader 31 
France 0 - 0 Switzerland
France 1 - 1 Korea Republic

Henry 9 -  Park Ji Sung 81 
Togo 0 - 2 Switzerland
Frei 17, Barnetta 88
Togo 0 - 2 France
Vieira 55, Henry 61
Switzerland 2 - 0 Korea Republic
Senderos 23, Frei 77

Grupi G: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Switzerland 3 7
France 3 5

Korea Republic 3 4
Togo 3 0

Grupi H: Ndeshjet dhe Golshenuesit

Spain 4 - 0 Ukraine
Xabi Alonso 13, Villa 17, 48(pen), Torres 81 
Tunisia 2 - 2 Saudi Arabia
Jaziri 23, Jaidi 90+ 3 - Al Qahtani 57, Al Jaber 84  
Saudi Arabia 0 - 4 Ukraine
Rusol 4, Rebrov 36, Shevchenko 45+ 1, Kalynychenko 84 
Spain 3 - 1 Tunisia
Raúl 72, Torres 76, 90+ 1(pen) -  Mnari 8  
Saudi Arabia 0 - 1 Spain
Juanito 36
Ukraine 1 - 0 Tunisia
Shevchenko 71(pen)

Grupi H: Renditja

Shteti - Ndeshje - Pike

Spain 3 9
Ukraine 3 6

Tunisia 3 1
Saudi Arabia 3 1

1/16

Germany 2 - 0 Sweden
Podolski 4, 12
Argentina 2 - 1 Mexico
Crespo 10, Rodríguez 8 - Ex.   Márquez 5
England 1 - 0 Ecuador
Beckham 60
Italy 1 - 0 Australia
Totti 90+ 5 (pen)

Switzerland 0 - 0 Ukraine
Ukraina fiton 3 - 0 pas penalltive
Brazil 3 - 0 Ghana
Ronaldo 5, Adriano 45+ 1, Zé Roberto 84
Spain 1 - 3 France
Villa 28(pen) - Ribéry 41, Vieira 83, Zidane 90+ 2

1/8
 
Germany 1 - 1 Argentina
Klose 80 -  Ayala 49 (Gjermania fiton 4 - 2 me penallti)
Italy 3 - 0 Ukraine
Zambrotta 6, Toni 59, 69
England 0 - 0 Portugal
Portugalia fiton 3 - 1 me penallti
Brazil 0 - 1 France
Henry 57 

1/4

Germany 0 - 2 Italy
Grosso 29 Ex*., Del Piero 30+ 1 Ex*.

Portugal 0 - 1 France
Zidane 33(pen)

Vendi i trete

Germany 3 - 1 Portugal
Schweinsteiger 56, 78, Petit (o.g.) 61 -  Nuno Gomes 88 


FINALJA

Italy 1 - 1 France
Materazzi 19 -  Zidane 7(pen)
Italia fiton Kupen e Botes, 5 - 3 pas penalltive


Statistika

Gola te shenuar:

Germany 14 2.0
Italy 12 1.7
Argentina 11 2.2
Brazil 10 2.0
France 9 1.3

Golshenuesit:

KLOSE Miroslav 5
ZIDANE Zinedine 3 
CRESPO Hernan 3 
HENRY Thierry 3 
RONALDO 3

Ekipi - Gjuajtjet

Portugal 56
Germany 55
Italy 53
France 39
Brazil 37

Lojtari - Gjuajtjet

CRISTIANO RONALDO 13
HENRY Thierry 13
KLOSE Miroslav 12
LAMPARD Frank 12
TOTTI Francesco 11

Ekipi - Kartona te verdhe - Te kuq

Portugal 24 2
Netherlands 16 2
Croatia 11 2
Italy 11 2
Czech Republic 7 2

Lojtari - Kartona te verdhe - Te kuq

COSTINHA 4 1
GYAN Asamoah 4 1
ANDRE 3 1
BOULAHROUZ Khalid 3 1
DECO 3 1

Ekipi - Faula te shkaktuara
 
France 125
Germany 125
Portugal 121
Ukraine 108
Italy 106

Lojtari - Faula te shkaktuara

HENRY Thierry 20
VIDUKA Mark 16
VIEIRA Patrick 16
KLOSE Miroslav 15
MAKELELE Claude 15

Shteti - Faula te fituara

Italy 152
Germany 133
France 126
Portugal 116
Argentina 106

Lojtari - Faula te fituara

TONI Luca 28
CRISTIANO RONALDO 23
LUIS FIGO 23
VIEIRA Patrick 21
COLE Joe 20(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora