E enjte, 07.12.2023, 01:45 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1992

E shtune, 05.05.2007, 07:16 PM


Euro 1992

Te pakualifikuarit behen kampione te Evropes

Plazhin apo Kupen e Evropes? Epo...
Danimarka nuk ishte kualifikuar per ne Evropianin qe po organizohej ne Suedi, por rrjedhat e pergjakshme ne rajonin e ish-Jugusllavise detyruan OKB-ne te suspendoje pjesmarrjen e Perfaqsueses se ish Jugusllavise ne kete kampionat.Kjo i hapi rrugen danezeve pasi qe kishin qene ne vendin e dyte ne grupin e njejte.Ata rastin e ofrur e shfrytezuan maksimalisht.Ne gjysmefinale,Gjermania mposhti nikoqirin Suedine(3:2)ndersa Danimarka pas barazimit me holandezet (2:2-gjate pjeses se rregull dhe lojes shtese,arriti ne finale pas egzekutimit te penalltive te cilat perfunduan (5:2).Ylli danez.Michael Landrup kishte vendosur te largohet nga Kombetarja daneze,ndersa "bajrakun" mori vellai i ti brayan dhe lojtaret e tjere te nivelit modest te futbollit ekipor.Finalja ishte konsideruar rutinore per gjermanet.Por,me gjithe rastet e krijuara nga gjermanet para portes se Shmichel,danezet shenuan ne minuten e 18-te ndermjet Jansen.Ndersa,trofeun e pare danezet e siguroi Vifort,duke shendruar autsajderet ne kampion te Kontinentit te Vjeter.ne kualifikime Shqiperia pesoi njeren nder humjet me te thella ne histori te futbollit,qe pesoi plot nente gola,nga ndeshjen kunder Spanjes,ne Grupin 1.Golashenuesi me i mire ne pjesen perfundimtare te kampionatit nuk dalloi ndonje sulmues i vequar.Pasi qe ishte madje kater me vetem tre gola te shenuar (Berkamp,Rolin,Nielsen,Riedle).Si pasoje e ndryshimeve politike,BRSS-ja u paraqit ne kete kampionat me emer tjeter,nga ish-jugusllavia u formuan edhe gjashte kombetare,tjera ndersa Gjermania per here te pare u paraqit e bashkuar.


Shqiperia shenoi nje fitore, por pesoi 21 gola

Nje fitore,vetem dy gola te shenuar dhe 21 te pesuar pasqyrojne perfaqsimin e futbollit te Shqiperise ne kualifikime per Euro 1992.

Group 1

Rezultatet
Sweden 1 - 1 France
Denmark 0 - 0 England
France 0 - 0 England
Sweden 1 - 0 Denmark
Sweden 2 - 1 England
France 1 - 2 Denmark

Renditja
Sweden 3 2 1 0 4 2 5
Denmark 3 1 1 1 2 2 3
England 3 0 2 1 1 2 2
France 3 0 2 1 2 3 2

Group 2

Rezultatet
Netherlands 1 - 0 Scotland
USSR 1 - 1 Germany
Scotland 0 - 2 Germany
Netherlands 0 - 0 USSR
Netherlands 3 - 1 Germany
Scotland 3 - 0 USSR

Renditja
Netherlands 3 2 1 0 4 1 5
Germany 3 1 1 1 4 4 3
Scotland 3 1 0 2 3 3 2
USSR 3 0 2 1 1 4 2

1 / 2
Sweden 2-3 Germany 2-3
Netherlands 2-2 Denmark (4-5p) 2-2

FINALJA
Denmark 2-0 Germany


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora