E merkure, 04.10.2023, 08:12 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 2000

E shtune, 05.05.2007, 08:24 PM


Euro 2000

Zidane perserit suksesin e Platinit


Francezet fitues
Banka rezerve e Kombetares se Italise ishte ngritur ne kembe dhe po e prite fishkellimen e fundit te suedezit Andres Frisk,per te festuar titullin e Kampionit te Evropes ."Azuret" kishin epersi prej nje goli ndaj Kombetares se Frances ,te krijuar nga Marco Del Vecchios ne minuten e 55 te sfides finale qe u zhvilluar ne Rotterdam te Holandes.Kete epersi e ruajten per 90 minuta loje,megjithate nuk u bene kampione te Kontinentit te Vjeter.Atebote,kampioni ne fuqi te botes,francezet ,barazuan rezultatin ndermjet Wiltordit ne minuten e 91,me pas shenuan edhe nje gol ndermjet (Trezeguet)per t'ia rrembyer italianeve titullin nga dora.Sylvian Wiltord ka shfrytezyar nje asistim te lojtarit te tij Robert Pires dhe nje pozite jo aq te lakmueshme e mposhti portierin Toldo dhe rezultati u barazua (1:1).Rezultati baraz ua mundesoi ekipeve te masin edhe per pak forcat te vazhdimeve.Mirepo,perfaqsues te "tekoloreve"nuk i'an dashur me shume se 13 minuta te vazhdimit te pare 15 minuta per ta fituar kuroren e dyte brenda di viteve atebote Franca 1998.Ishte ky titulli i dyte evropian per francezet.Te parin e kishin fituar me 1984 me brezin e Platinise.Mirepo,francezet serish kante dale ne nje bre te arte te prite nga Zinein Zidane.Franca ka kaluar ne gjysmefinale te kampionatit evropian me Portugaline .Evropianin 2000,veq lojes dramatike e ka karakterizuar edhe fakti se per here te pare eshte organizuar ne dy shtete.UEFA kete te drejte ia ka dhene Holandes dhe Belgjikes.Perparsite e terenit vendas deri diku i ka shfrytezuar Holanda,e cila ka dale e treta,derisa Belgjika eshte eliminuar ne gjysmefinale.Holanda megjithate ne kete kampionat kishte shenuar fitoren me te thelle ndermjet ish-jugusllavise 7:1.Franca eshte kampioni aktual i Evropes.Kampion i ri do te mesohet ne Kampionatin qe nis me 12 qershor dhe perfundon me 4 korrik ne Portugali.

Group A

Rezultatet
Germany 1 - 1 Romania
Portugal 3 - 2 England
Romania 0 - 1 Portugal
England 1 - 0 Germany
England 2 - 3 Romania
Portugal 3 - 0 Germany

Renditja
Portugal 3 3 0 0 7 2 9
Romania 3 1 1 1 4 4 4
England 3 1 0 2 5 6 3
Germany 3 0 1 2 1 5 1

Group B

Rezultatet
Belgium 2 - 1 Sweden
Turkey 1 - 2 Italy
Italy 2 - 0 Belgium
Sweden 0 - 0 Turkey
Turkey 2 - 0 Belgium
Italy 2 - 1 Sweden

Renditja
Italy 3 3 0 0 6 2 9
Turkey 3 1 1 1 3 2 4
Belgium 3 1 0 2 2 5 3
Sweden 3 0 1 2 2 4 1

Group C

Rezultatet
Spain 0 - 1 Norway
Yugoslavia 3 - 3 Slovenia
Slovenia 1 - 2 Spain
Norway 0 - 1 Yugoslavia
Yugoslavia 3 - 4 Spain
Slovenia 0 - 0 Norway

Renditja
Spain 3 2 0 1 6 5 6
Yugoslavia 3 1 1 1 7 7 4
Norway 3 1 1 1 1 1 4
Slovenia 3 0 2 1 4 5 2

Group D

Rezultatet
France 3 - 0 Denmark
Netherlands 1 - 0 Czech Republic
Czech Republic 1 - 2 France
Denmark 0 - 3 Netherlands
Denmark 0 - 2 Czech Republic
France 2 - 3 Netherlands

Renditja
Netherlands 3 3 0 0 7 2 9
France 3 2 0 1 7 4 6
Czech Republic 3 1 0 2 3 3 3
Denmark 3 0 0 3 0 8 0

1 / 4
Turkey 0-2 Portugal
Italy 2-0 Romania
Netherlands 6-1 Yugoslavia
Spain 1-2 France

1 / 2
France 2-1 Portugal 2-1
Italy (3-1p) 0-0 Netherlands 0-0

FINALJA
France 2-1 Italy


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora