E shtune, 05.05.2007, 07:24 PM

Euro 2000

Zidane perserit suksesin e Platinit

Francezet fitues
Banka rezerve e Kombetares se Italise ishte ngritur ne kembe dhe po e prite fishkellimen e fundit te suedezit Andres Frisk,per te festuar titullin e Kampionit te Evropes ."Azuret" kishin epersi prej nje goli ndaj Kombetares se Frances ,te krijuar nga Marco Del Vecchios ne minuten e 55 te sfides finale qe u zhvilluar ne Rotterdam te Holandes.Kete epersi e ruajten per 90 minuta loje,megjithate nuk u bene kampione te Kontinentit te Vjeter.Atebote,kampioni ne fuqi te botes,francezet ,barazuan rezultatin ndermjet Wiltordit ne minuten e 91,me pas shenuan edhe nje gol ndermjet (Trezeguet)per t'ia rrembyer italianeve titullin nga dora.Sylvian Wiltord ka shfrytezyar nje asistim te lojtarit te tij Robert Pires dhe nje pozite jo aq te lakmueshme e mposhti portierin Toldo dhe rezultati u barazua (1:1).Rezultati baraz ua mundesoi ekipeve te masin edhe per pak forcat te vazhdimeve.Mirepo,perfaqsues te "tekoloreve"nuk i'an dashur me shume se 13 minuta te vazhdimit te pare 15 minuta per ta fituar kuroren e dyte brenda di viteve atebote Franca 1998.Ishte ky titulli i dyte evropian per francezet.Te parin e kishin fituar me 1984 me brezin e Platinise.Mirepo,francezet serish kante dale ne nje bre te arte te prite nga Zinein Zidane.Franca ka kaluar ne gjysmefinale te kampionatit evropian me Portugaline .Evropianin 2000,veq lojes dramatike e ka karakterizuar edhe fakti se per here te pare eshte organizuar ne dy shtete.UEFA kete te drejte ia ka dhene Holandes dhe Belgjikes.Perparsite e terenit vendas deri diku i ka shfrytezuar Holanda,e cila ka dale e treta,derisa Belgjika eshte eliminuar ne gjysmefinale.Holanda megjithate ne kete kampionat kishte shenuar fitoren me te thelle ndermjet ish-jugusllavise 7:1.Franca eshte kampioni aktual i Evropes.Kampion i ri do te mesohet ne Kampionatin qe nis me 12 qershor dhe perfundon me 4 korrik ne Portugali.