E merkure, 31.05.2023, 08:43 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1955 - 1956

E diele, 19.08.2007, 12:43 AM


Idene per krijimin e Liges se Kampioneve te Evropes e kishte editori i gazetes sportive franceze, L'Equipe, Gabriel Hanot. Kerkesa e tij ne dhjetorin e vitit 1954 per te krijuar nje lige evropiane me kampionet , u prit me entuziazem nga UEFA (e sapo krijuar). Ne shtatorin e vitit 1955 ishte gara e pare, ku kampionet e shteteve kryesore evropiane ndesheshin mes tyre.

Real Madrid ishte kampioni i pare i Evropes, i cili ne semin final mundi nje skuader tjeter te madhe, Milanin me rezultatin e pergjithshem 5-4.

 

Champions League - Sezoni 1955 - 1956

Raundi i pare

                                  N1  N2
Sporting 5-8 Partizan 3-3 2-5
MTK 10-4 Anderlecht 6-3 4-1
Servette 0-7 Real Madrid 0-2 0-5
Essen 1-5 Hibernian 0-4 1-1
Djurgården 4-1 Gwardia 0-0 4-1
AGF 2-4 Reims 0-2 2-2
Rapid Wien 6-2 PSV 6-1 0-1
Milan 7-5 Saarbrücken 3-4 4-1

Cerekfinale

                                        N1 N2
Djurgården 1-4 Hibernian 1-3 0-1
Reims 8-6 MTK 4-2 4-4
Real Madrid 4-3 Partizan 4-0 0-3
Rapid Wien 3-8 Milan 1-1 2-7

Semi Final

                                 N1 N2
Reims 3-0 Hibernian 2-0 1-0
Real Madrid 5-4 Milan 4-2 1-2

Finalja

Real Madrid - Reims 4-3(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora