E merkure, 04.10.2023, 08:55 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1980

E shtune, 05.05.2007, 07:52 PM


Euro 1980

Historia e kampionateve evropiane te futbollit,pjesa VI-italia1980

Edhe nje titull per Gjermanine


Gjermanet Kampione
Kater vite me heret Republika Federative e Gjermanise,qe eliminuar ne kualifikime,pas nje barazimi me Shqiperine, dhe qe atehere pat vendosur qe te shkelte gjithcka para vetes.Kjo,sidomos pasi Shqiperia deri ne 1980 nuk kishte garuar me ne eliminatore per Kampionatet Evropiane.Pas titullit kampion me 1972 dhe atij nenkampion me 1976 gjermanet me 1980 po udhtonin si favorite ne Itali,ne Kampionatin e gjashte Evropian.Sistemi i garave tani kishte ndryshuar.Ne kampionat ishin kualifikuar tete skuadra qe garonin ne dy grupe.Dy te parat e secilit grup kualifikoheshin ne gjysmefinale e keshtu me radhe.gjermani Federative (e atehershme )ne finale ndeshej kete here me Belgjiken.Ne radhet e kesaj skuadre te gjermanise,ishin disa lojtare te rinj qe do te benin emer me pas ,Rumenige,Hrebuesh,Alovs,Schuter,portieri Schumacher dhe mbrojtesi muskuloz Hans Peter-Brigel, (ish trenieri i kombetares se Shqiperise). Ne radhet e Belgjikes luanin Gerets, Vekeautern dhe portieri Jean-Marie Pfaf,portier i atehershem i skuadres se njohur gjermane Bayern Muenchen.Ajo qe duket te ishte pune e kollajhme ,pas golit te shenuar ne minuten e dhjete nga qendersulmuesi Horst Hrubesh,doli pak e komplikuar per gjermanet pas barazimit yr belgeve ne minuten e 72,me autor te golit Van Der Aykenin. Belget kishin mare inciativen ne finish te ndeshjes,por RF e Gjermanise edhe me heret kishte deshmuar se ka moral te larte ne finish.Kur po pritej shtesa,Horst Hrubesh,nje minute para perfundimit te ndeshjes,shenon golin e e tij te dyte dhe golin e titullit te dyte te kampionit te Evropes,per Gjermanine,Gjermania pra fitoi (2:1)

Shqiperia keter vjet pa asnje ndeshje

Gjate periudhes 1976-1980 Kombetarja e Shqiperise nuk e ka luajtur asnje ndeshje zyrtare te futbollit.Se kendejmi,ajo ka munguar edhe per Kualifikimet e Evropianit 1980,te mbajtur ne Itali.Ne ate kohe ne radhet e shqiperise lojtaret me te mire kane qen sulmuesi Ilir Pernaska,mesfushori Vasilaq Zeri,mbrojtesi Safet Berisha dhe portieri Jani Kaqi.


Group 1

Rezultatet
Czechoslovakia 0 - 1 Germany
Netherlands 1 - 0 Greece
Germany 3 - 2 Netherlands
Greece 1 - 3 Czechoslovakia
Netherlands 1 - 1 Czechoslovakia
Greece 0 - 0 Germany

Renditja
Germany 3 2 1 0 4 2 5
Czechoslovakia 3 1 1 1 4 3 3
Netherlands 3 1 1 1 4 4 3
Greece 3 0 1 2 1 4 1

Group 2

Rezultatet
Belgium 1 - 1 England
Spain 0 - 0 Italy
Belgium 2 - 1 Spain
England 0 - 1 Italy
Spain 1 - 2 England
Italy 0 - 0 Belgium

Renditja
Belgium 3 1 2 0 3 2 4
Italy 3 1 2 0 1 0 4
England 3 1 1 1 3 3 3
Spain 3 0 1 2 2 4 1

Vendi i trete
Czechoslovakia (9-8p) 1-1 Italy 1-1

FINALJA
Belgium 1-2 Germany


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora