E shtune, 05.05.2007, 08:19 PM

Euro 1996

Goli i arte sjell titullin per Gjermanine

Klinsman enderr-realizuari
Ne djepin e Anglise u organizua per here te pare Kampionati evropian me 16 ekipe pjesemarrese ne pjesen perfundimtare te saj,te ndara ne kater grupe.Kesaj i kontribuan edhe nje numer i madh i shteteve te reja te formuara nga shperberja ish Bashkimit Sovjetik dhe ish Jugusllavise,duke ngritur ne 48 numrin e federatae anetare te UEFA.Kosova duke qene peng i statusit te pazgjezhur politik ende nuk eshte pjese e saj dhe nuk munde te zhilloje ndeshje nderkombetare.Per here te pare ne kete kampionat eshte apliku rregulli i golit te arte.Anglia prezantoi shume yje,ndersa Gjermania nuk dukej e fuqishme,ndersa Spanja dhe Italia kishin shume yje ne rradhet e veta.Ne dy takimet gjysmefinale,vendosen gjuajtjet nga pika e bardhe.Tragjiku i ballafaqimit Angli-Gjermani(1:1koha e rregullt),ishte Sothgate,i cilli huqi penalltine vendimtare dhe "deutchet"u kualifikuan ne finale (6:5)Ne gjysmefinalen tjeter te mbrojteve te fuqishme pas 90 minutave pa gola,Qeket gjuajten mire nga 11 dhe u bene finalisti i dyte.Ne finale,qeket udhheqen te paret me golin e Bergerit nga pika e bardhe.Por sektori Vogst fiti ne loj Bierhoffin,i cili gjate kohes se rregullt barazoi rezultatin,ndersa ne kohen shtese shenoi golin e arte -te fitores per Gjermanine.Keshtu,sulmuesi asokohe i Milanit,Birhoff,jashte specialitetit te tije qe ishin nderhyrjet me koke ,pranon nje top ne zone dhe kthehet duke qelluar me te paren gjuajtje mesatare me te majten per ta mposhtur portierin qek Kouban dhe per te shpallur veten hero te Gjrmanise.Golashenuesi me i mire i pjeses perfundimtare te kampionatit ishte Paul Casogine.Futollisti gjakovar,Ardian Kozniku,ka luajtur dy ndeshje per Kombetaren e Kroacise(kunder Lituanise,Italise)nje gol(kunder Lituanise)

Shqiperia per here te pare jo e fundit

Kombetarja e Shqiperise per here te pare e perfundi kualifikimet per evropian,duke mos mbetur e fundit ne grupin e saj.Kete here shqiptaret vendin e 7 te fundit ia leshuan Uellsit .Ne keto kualifikime Shqiperia shenoi dy fitore,dy barazime dhe 6 humbje.