E shtune, 05.05.2007, 06:55 PM

Euro 1984

Platini-ia sjell Frances trofeun e pare

Platini me aq sa meriton, ne duar
Michel Platini edhe me heret kishte treguar se eshte lojtar i madh. Mirepo, tani vinte koha per tu deshmuar gjithe kualitetin e tij te fituesit gjate ndeshjeve.Ai ishte lider i Kometares se Frances, nikoqirit te Kampionatit Evropian,1984.Tigana,Girese,Lacombe,Luis Fernandes,portieri Bats ishin bartesit kryesor te skuadres franceze qe po e pretendonte fronin.franca kishte rivale te ashper.Kampioni i atehershem aktual,RF e gjermanise i kishte Rummeningen,Alovisin,Brigelin,Rudi Voellerin.Spanja e kishte portierin Arconada,mbrojtesin Kamacho,sulmuesit Juanito e Santilajna,ndersa portugezet atehere udhhiqeshin nga mesfushori Shalana dhe sulmuesi i rrezikshem Jordao.Deshprimi me i madh i ketij kampionati ishte RSFJ-ja,shteti i dikurshem.Ajo humbi 5:0 nga Danimarka,2:0 nga Belgjika dhe ne fund 3:2 nga franca.Franca arriti ne gjysmefinale,ku u ndesh me Portugaline.Ne nje ndeshje plot emocion,Franca triumfon 3:2.Ne finale Franca,ndeshej me Spanjen.Deri ne fund te ndeshjes ishte rezultati i barabarte.Dukej se nuk kishte bir nene t'i shenonte portierit spanjoll,Arconada njerit nder me te miret ne bote.Megjithate,disa minuta para perfundimit te ndeshjes Platini egzukuton nje goditje denimi,Gjuajtja nuk ishte e forte,dhe duket se portieri Arconada do ta kapte topin si dardhen.U duk gabin.Arconada gaboi dhe topi i hyre ner sjetull.1:0 per Francen.Spanjollet e demoralizuar e moren edhe nje gol ne vazhdim.Bruno Bellone ne minuten e fundit shenoi ne minuten e fundit shenoi golin per ta mbyllur ndeshjen me rezultat 2:0.Franca per here te pare doli kampione e Evropes.Atehere brezi i Zidanes me shoke,ende nuk ishte ne plan,por brezi i Platinise mbtet si brez i sukseshem i futbollit francez.

Shqiperia kthehet ne kualifikime
Pas shume vjeteve heshtje dhe izolim,Shqiperia serish iu kthye kualifikimeve per Euro 84.Qelloi ne Grup me Gjermanine,Austrine,Turqine,dhe Irlanden e Veriut,Kombetarja kuqezi ia doli ta nxjerre nje barazim me Irlanden e me Turqine ne Tirane.Gjithsej 2 pike.Kaq per nje skuader qe nuk kishte luajtur shume vjet ne arenen nderkombetare.