E merkure, 04.10.2023, 07:51 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1988

E shtune, 05.05.2007, 08:10 PM


Euro 1988

Gullit ''Hataja'' Kampion Europe
Ishte viti i Hollandezeve, te cilet me lojtare si Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Koeman etj, ishin te papermbajtshem. Gjithashtu ish Bashkimi Sovietik kishte ekip mjaft te mire, te cilet e munden Hollanden ne ndeshjen ne grup. Sovietiket per te arritur ne finale munden edhe Anglezet ne grup, dhe Italianet ne semin final. Goli i Van Basten ne finale, eshte nje nder golat me spektakulare te historise se Kampionatit Evropian te futbollit.

Group 1

Rezultatet
Germany 1 - 1 Italy
Denmark 2 - 3 Spain
Germany 2 - 0 Denmark
Italy 1 - 0 Spain
Germany 2 - 0 Spain
Italy 2 - 0 Denmark

Renditja
Germany 3 2 1 0 5 1 5
Italy 3 2 1 0 4 1 5
Spain 3 1 0 2 3 5 2
Denmark 3 0 0 3 2 7 0

Group 2

Rezultatet
England 0 - 1 Republic of Ireland
Netherlands 0 - 1 USSR
England 1 - 3 Netherlands
Republic of Ireland 1 - 1 USSR
England 1 - 3 USSR
Republic of Ireland 0 - 1 Netherlands

Renditja
USSR 3 2 1 0 5 2 5
Netherlands 3 2 0 1 4 2 4
Republic of Ireland 3 1 1 1 2 2 3
England 3 0 0 3 2 7 0

1 / 2
Germany 1-2 Netherlands
USSR 2-0 Italy

FINALJA
USSR 0-2 Netherlands


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora