E merkure, 04.10.2023, 08:52 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 1976

E shtune, 05.05.2007, 07:47 PM


Euro 1976

Festa Ceke
Kampioni i Gjashte Evropian i Futbollit eshte zhvilluar ne Jugusllavi. Ne finale te ketij kampionati, luanin ato qe atehere qusheshin republike Federative e Gjermanise dhe Qekosllovaki.Ka qene viti 1976,nje dekade e gjysme para se Republikes Federative te Gjermasise t'i shtohej edhe gjysma tjeter dhe para se te shendrohej ne Qeki dhe ne Sllovaki dy shtete fqinje.favorite te kampionatit ishin holandezet ne krye me Cruifin e Resenbrinkun qe ne qerekfinale kishin shkaterruar belget (5:0).Favorite ishin edhe gjermanet(federative)qe ne qerekfinale e paten rrahur Spanjen me rezultat(2:0).Megjithate,ne gjysme finale gjerat ndryshuan,kur Qekosllovaki e mposhti Holanden (3:1)pas shtesave ne Zagreb.Befasia e dyte gati ndodhi ne Beograd kur Jugusllavia kishte epersi (2:0)kunder Gjermanise.Megjithate,gjermanet jane gjermane.Ata i shtrenguan dhembet dhe ne azhdim triumfuan (4:2),duke e pitur finalen e kampionatit kunder qekosllovakeve.Ne kohen e rregullt ndeshja finale perfundoi me rezultat (2:2).Dieter dhe Holcenbajn shenuan per gjermanet,ndersa Slevik dhe Dobijash u kunder pergjigjen ne radhet e ne radhet e qekosllovakeve.Do te egzkutoheshin penalltite.Penalltite e fundit per qekosllovaket do ta egzekutonte krahu Penenka.Nese do te shenonte vendi i tij do te dilte kampion.Ne porten gjermane mbronte Seep Majer.Pritej nje goditje e forte e qekosllovakut.Mirepo,Paneka vendosi ta tregoje gjithe marifetin e kepuces e preku pakez topin permbi Majerin e cili e prite nje goditje te forte.Ishte gol qe po i sillte Qekosllovakise titullin e kampionatit te Eropes.Goli i Panenkes me pas ka perfunduar ne klipet e shume televizioneve boterore

Shqiperia nuk mori pjese ne kualifikime

Shqiperia nuk ka marre fare pjese ne kualifikimet per Kampionatin Evropian te te vitit 1976.Ne te vertete Kometarja,nuk ka luajtur ne vitet 1974 dhe 1975 ndersa ne ndeshjen e pare me 1976 e ka pasur kunder Algjerise te cilen e ka rrahur(3:0)ne nje ndeshje miqesore ne Tirane

Rezultatet

1 / 4
Yugoslavia 3-1 Wales 2-0 1-1
Czechoslovakia 4-2 USSR 2-0 2-2
Spain 1-3 Germany 1-1 0-2
Netherlands 7-1 Belgium 5-0 2-1

1 / 2
Yugoslavia 2-4 Germany
Czechoslovakia 3-1 Netherlands

Vendi i trete
Netherlands 3-2 Yugoslavia

FINALJA
Czechoslovakia (5-3p) 2-2 Germany


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora