E marte, 28.11.2023, 10:24 AM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1958 - 1959

E diele, 19.08.2007, 01:27 PM


Sezoni 58/59 do te rikthente finalistet e pare e kompeticionit ne finale, Real – Reims. Dominimi i Realit do te vazhdonte pasi Reims thyhet 2-0 ne finale me golat e Enrique Mateos dhe Alfredo di Stéfano.

 

Champions League - Sezoni 1958 - 1959

Ndeshjet paraeliminatore

Standard - Hearts 5-1 0-4
Young Boys - Man. United (c)  (c) 
Be?ikta? - Olympiacos (c)  (c) 
Dinamo Zagreb 3-4 P?íbram 2-2 1-2
Ards 3-10 Reims 1-4 2-6
Jeunesse Esch 2-2 Göteborg (ag)  1-2 1-0
Aue 4-4 Petrolul (ag)  4-2 0-2
Atlético 13-1 Dublin City 8-0 5-1
Bytom 0-6 MTK 0-3 0-3
Schalke 5-5 KB (ag)  5-2 0-3
Juventus 3-8 Wien 3-1 0-7
DOS 4-6 Sporting 3-4 1-2
Göteborg - Jeunesse Esch 5-1 1-5

Raundi i pare

Sporting 2-6 Standard 2-3 0-3
Atlético 2-2 CSKA Sofia (ag)  2-1 0-1
MTK 2-6 Young Boys 1-2 1-4
Wien 3-2 P?íbram 3-1 0-1
Göteborg 2-6 Aue 2-2 0-4
Wolves 3-4 Schalke 2-2 1-2
Real Madrid 3-1 Be?ikta? 2-0 1-1
Reims 7-0 HPS 4-0 3-0

Cerekfinale

Standard 2-3 Reims 2-0 0-3
Atlético 4-1 Schalke 3-0 1-1
Wien 1-7 Real Madrid 0-0 1-7
Young Boys 2-2 Aue (ag)  2-2 0-0

Semi Final

Young Boys 1-3 Reims 1-0 0-3
Real Madrid 2-2 Atlético (ag)  2-1 0-1

Finalja

Real Madrid - Reims 2-0(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora