E merkure, 19.06.2024, 04:57 AM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Dritë polare

E marte, 28.05.2024, 07:56 PM


Sabile Keçmezi-Basha

DRITË POLARE

(Katarina Josipit)

Të gjithë jemi në parakalim

Kohën e ndrydhim nën gishta

Heshtja shumëzohet në kalim

Kush na ftoi mysafirë në këtë natë

Kulmi i vatrës na bënë strehim

E mikpritje

Në pritje

Një ditë polare

Na bënë homazhin e fundit

Të ditës që më nuk e kemi

         Përkulemi para një ylli

Që tinëzisht e pagëzuan motër të Moisiut

Vallë

Mos është ajo dritë polare

Që u struk te vëllai

E ne-

Pa te,

T’i bëjmë këto nderime

         Me vite ëndërruam vetëm një lule

Ku në mbrëmje të purpurta

I qetuam puplat

Që mbetën peng në çerdhen e vjetër

         Ajo dritë polare

Në distancë kohore

Në kalë Konstandini

Sikur na shpuri matanë

Atje ishte ajo

Vallë ku ishim ne(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 (3) Sabile Basha: Balada për gurin Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 (2) Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 Sabile Basha: Naser Hajrizi - Republikë Kushtetutë - Ja me hatër ja me luftë Sabile Basha: Asllan Pireva - Duam Bashkimin e Trojeve Shqiptare Sabile Basha: Sherif Frangu – Republikë e Kushtetutë - ja me hatër, ja me luftë Sabile Basha: Bajram Bahtiri - Jeta pa luftë nën robëri nuk kishte kuptim Sabile Basha: Afrim Abazi - Duhet ndryshuar kjo histori, Kosova e Bashkuar me Shqipërinë Sabile Basha: Shaqir Ali Keçmezi - Kosova do të bashkohet me Shqipërinë Sabile Basha: Ali Ajeti – Dita për me vdekë për Kosovën Sabile Basha: Afrim Zhitia - Do të punoj për Kosovën e Lirë deri në vdekje Sabile Basha: Fahri Fazliu - Bëni të fala nënës, i thoni se Fahriu po vdes për Kosovën Sabile Basha: Murat Mehmeti - Duam vetëvendosje deri në shkëputje Sabile Basha: Heroi i Kombit Prof. Xhemajli Berisha Sabile Basha: Rexhep Elmazi - Edhe sikur të më vrasin, nuk do të heq dorë nga liria e vendit tim Sabile Basha: Hysni Rudi - Kapiteni që jetoi e vdiq në mbrojtje të tokave shqiptare Sabile Basha: Fazli Grajçevci - Për të mbrojtur kombin duhet të falet jeta Sabile Basha: Shaban Shala – Rroftë Shqipëria Etnike! Poshtë klika e Titos dhe e Rankoviqit Sabile Basha: Tahir Deda - Shqiptarët dolën në luftë për të Bashkuar Kosovën me Shqipërinë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora