E hene, 27.05.2024, 07:15 AM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Balada për gurin

E marte, 07.05.2024, 07:52 PM


Sabile Keçmezi-Basha

BALADA PËR  GURIN...

Nuk di si...

Por, balada na mbajti për dore

Dje, Sot, Nesër...

Po edhe një ditë tjetër...

Në mesnatë...

Në mes-stinë...

E unë, në faqen e saj

Ende pikturojë

Kthimin e lirinë

Në lëkurën e djegur

Nuk di si,...

Por kurrë nuk u ndërpre loja

Në pikën e vlimit

Në mesnatën kallkan

Dhe...

Në vjeshtën e thinjur...

Pa çka

Që edhe sot

Shi bie në Prishtinë

Bie shi

Dhe përmbyten ëndrrat

Imzot,

Vetë pate thënë,

Kurrë të mos kërkojmë

Lëmosh ...

Për gjërat që nuk falen...

Për gjërat që nuk blihen...

Paçka... Imzot...

Po qese na zënë pritën

Korbat... hienat e eklipsuara

Që dridhen e përdridhen...

Mbi Urën e Siratit

Çka...

Kah...

Pa çka...

Imzot...(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 (2) Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 Sabile Basha: Naser Hajrizi - Republikë Kushtetutë - Ja me hatër ja me luftë Sabile Basha: Asllan Pireva - Duam Bashkimin e Trojeve Shqiptare Sabile Basha: Sherif Frangu – Republikë e Kushtetutë - ja me hatër, ja me luftë Sabile Basha: Bajram Bahtiri - Jeta pa luftë nën robëri nuk kishte kuptim Sabile Basha: Afrim Abazi - Duhet ndryshuar kjo histori, Kosova e Bashkuar me Shqipërinë Sabile Basha: Shaqir Ali Keçmezi - Kosova do të bashkohet me Shqipërinë Sabile Basha: Ali Ajeti – Dita për me vdekë për Kosovën Sabile Basha: Afrim Zhitia - Do të punoj për Kosovën e Lirë deri në vdekje Sabile Basha: Fahri Fazliu - Bëni të fala nënës, i thoni se Fahriu po vdes për Kosovën Sabile Basha: Murat Mehmeti - Duam vetëvendosje deri në shkëputje Sabile Basha: Heroi i Kombit Prof. Xhemajli Berisha Sabile Basha: Rexhep Elmazi - Edhe sikur të më vrasin, nuk do të heq dorë nga liria e vendit tim Sabile Basha: Hysni Rudi - Kapiteni që jetoi e vdiq në mbrojtje të tokave shqiptare Sabile Basha: Fazli Grajçevci - Për të mbrojtur kombin duhet të falet jeta Sabile Basha: Shaban Shala – Rroftë Shqipëria Etnike! Poshtë klika e Titos dhe e Rankoviqit Sabile Basha: Tahir Deda - Shqiptarët dolën në luftë për të Bashkuar Kosovën me Shqipërinë Sabile Basha: Betimi i Jasharajve para varrit të Tahir e Nebih Mehës Sabile Basha: Tahir Meha - Pushteti jugosllav nuk është i imi dhe nuk e pranoj kurrë si të tillë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora