E merkure, 21.02.2024, 12:23 PM (GMT)

Kulturë

Hasan Hasanramaj: Femrat krijuese të botës shqiptare dhe diasporës

E merkure, 15.11.2023, 07:53 PM


Femrat krijuese të botës shqiptare dhe diasporës

Po i japin ndihmesë krijimtarisë letrare dhe fjalës së lirë në gjuhen shqipe ...

Figura e krijueseve të sotme të shquara si femra  po japin ndihmesën të dukshme në krijimtarinë letrare dhe fjalës së lirë në frymës lirikes, të prozës dhe poezisë, letrave bashkëkohore shqipe, por edhe kontributin si autore të përkushtuara me sakrificës dinjitoze ne nivel shkrimor, edukativ dhe përparuese ...

Nga Hasan Hasanramaj

Në pranin e dashamirëve të librit nga Kosova, Shqipëri, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës - në sallën e Institutit Albanologjik në Prishtinë me iniciativën  e shkrimtares dhe studiues të mirënjohur të letërsisë në botën shqiptare dhe diasporë - Migena Arllatit, u bë promovimi i krijimtarisë letrare të shkrimtares mërgimtare - Nexhie Hasani, e cila jeton dhe krijon në Londër. Për autoren dhe krijimtarinë e saj letrare në gjuhen shqipe përveç dr. Sc. Migena Arllati folën edhe  Xhevat Limani, prof. Prend Buzhala, Kristaq Shabani, filozofi dr. Bashkim Abazi, Haxhi Kalluci e të tjerë. Ky tubim letrar ishte përgatitur dhe shkoi mirë, ashtu siç i ka hije një promovimi letrar, me pjesëmarrjen e poetëve, shkrimtarëve e krijuesve nga Kosova e Shqipëria,  Maqedonia e Lugina.

Letërsia femërore e ka zbukuruar dhe emancipuar qytetarin dhe letërsinë shqipe që po krijohet në trevat shqipfolëse dhe disporë

Promovimin e hapi me një fjalë të shkurtër - dr. Sc. Migena Arllati e cila në mes tjerash tha: “ Letërsia femërore e botës shqiptare dhe ajo në diasporë  e ka zbukuruar dhe emancipuar qytetarin dhe letërsinë shqipe që krijohet në trevat shqipfolëse- bile mendoj se përveç ngritjes së saj deri në shkallë kombëtare ku natyrshëm ka ardhur deri të ngritja  nivelizimi në rangun ndërkombëtar, krahasuar  me poezinë, prozën, studimet e përkthimet që janë bërë nga autore të ndryshme. Figura e krijueseve të sotme shquan si femra që  po japin ndihmesën të dukshme në krijimtarinë letrare dhe fjalës së lirë, ndër penat e ndjeshme e përfaqësuese të frymës lirike të prozës dhe poezisë, letrave bashkëkohore shqipe, por edhe për kontributin si autore të përkushtuara me sakrificës dinjitoze me nivel shkrimor, edukativ dhe përparues.

Puna e shkrimtares Naxhie Hasani në letërsinë shqiptare ka vlera artistike, estetike, edukative të veçanta...

Në parantezë, mendoj se vlen  në profilin e krijimtarisë letrare tha në vazhdim të fjalës së saj Arllati - me shkrimtaren Hasani kemi pasur rastin që ne punëtorët e botës letraret të kemi në duar tona vëllime letrare me poezi, me prozë, publicistikë e përmbledhje të tjera në gjuhën shqipe dhe në gjuhën angleze morale dhe puna e kësaj shkrimtareje në letërsi e botës shqiptare ka vlera artistike, estetike, edukative të veçanta. Ajo tashmë ka krijuar një vatër virtytesh letrare, prandaj lexuesit, dashamirësit e letërsisë, ia vlen të njohin letërsinë e saj të bukur dhe elegante, sepse paraqet interes. Nexhmije Hasani e lindur ne Tirane. Është me origjinë nga Luarati i Çamërisë. Familja e saj është vendosur ne Tirane pas gjenocidit të ndërmarrë ndaj popullsisë çame në vitin 1944. Studimet për letërsi i ka përfunduar ne Tirane. Ne vitin 2000 është vendosur ne Britaninë e Madhe. Shkruan poezi e proze madje ka botuar dhe shkrime ne Angli. Është e aktivizuar fuqishëm ne veprimtaritë letrare e kulturore, të zhvilluara ne Shqipëri, Kosove, Maqedoni, Angli, Greqi, Suedi. Është anëtare e Lidhjes ndërkombëtare të poeteve, shkrimtareve e artisteve “Pegazi Albana” si dhe koordinatore e Pegas-it në Angli. Është natare e Shoqatës “Successful Mothers” ne Londër. Librat e saj janë vlerësuar me çmime nga Akademia Pegasiane si dhe nga Lidhja shkrimtareve “Dituria” ne Suedi. Botimet e autores: Kalvari i diagrame - roman, 2015 ne dy gjuhe, shqip – anglisht Trajektorja e jetës - skica e tregime, 2016 ne - dy gjuhe, shqip – anglisht. Vije e lakuar – novele, 2017 Valsi i petaleve – poezi, 2019 Successful Mother’s - histori inspiruese te jetës së zonjave me banim në Britaninë e Madhe, 2019 Partiture agu – Roman, 2023. Autorja sapo ka nxjerre nga botimi vëllimin me te ri, romanin e titulluar “Partiturë agu”. Për këtë libër referoi redaktori Kristaq  Shabani, por unë me shume kënaqësi do të ndalem tek emocioni me te cilin autorja e dorëzon këtë libër ne procesin e shtypit: E ngjiza që në embrion. E lashë të formohej brenda membranës së trurit për disa vite, deri sa e ndjeva se po rritej, duke u pjekur. Ja ndjeva shijen, freskinë dhe gjaku filloi të më përshkoj nëpër damarë. Ishte koha për t'i dhënë frymë nga fryma ime. Me kurajë dhe me nismë pasioni mblodha nektarin jetësor. Mblodha copëzat e ngjarjeve dhe formova një gur diamante, të vogël në dukje, por me vlerë të madhe.

Me krijimtaria e saj Nexhi Hasanit bën pjesë në mozaikun e letërsisë femëror të botës shqiptare dhe atë në diasporë - ku ajo po zë vend me rëndësi në artin e saj

Po më duket- tha Migena Arllati në vazhdim fjalës së saj - sikur kam lindur nga gjuha e shpirtit të cilën e njoh mirë. Unë jam energji dhe gjithmonë kërkoj të paraqes ndjenjat e dinjitetit personal nga format më të buta deri në ato më të ashpra. Letërsia femërore shqipe ka peshë, sepse ajo e zbukuron dhe e emancipon shoqërinë, duke sfiduar paragjykimet e vogla burracake, provinciale dhe jo tejçuese. Në këtë kuadër, krijimtaria e Nexhi Hasanit si shkrimtare dhe poete e vyeshme në krijimtarinë e saj letrare bën pjesë në mozaikun e letërsisë femëror të botës shqiptare- ku ajo zë vend me artin e saj, ku ajo ndriçon me shkëlqimin e saj...

Pamje nga salla e Institutit Albanologjik në Prishtine ku u bë promovimi i veprave letrare të mërgimtares nga Londra Nexhmie Hasani

Shkrimtarja  dhe studiuesja e palodhshmen e mirënjohja Migena Arllati me iniciativën e të cilës u  bë ky promovimi i veprave letrare të Naxhie Hasanit

Kryesia e  promovimit të veprave letrare të mërgimtares nga Londra -Naxhie Hasanit në Institutin Albanologjike në Prishtinë

Një foto përkujtim e përbashkët në Institutin Albanologjik në Prishtinë- ku u bë promovimi i veprave letrare të shkrimtares mërgimtarës- Nexhmie Hasani(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora