E merkure, 21.02.2024, 09:38 AM (GMT)

Kulturë

Shqipëri, 1911: Journal des Voyages - Turqit duke vrarë një shqiptar në oborrin e shtëpisë së tij

E merkure, 15.11.2023, 07:43 PM


Përgatiti Brunilda Ternova

SHQIPERI, 1911: Dhuna dhe mizorite e turqve aziatik ndaj shqiptarve e paraqitur ne ballinen e revistes franceze Journal des Voyages, N. 764. Turqit duke vrare nje shqiptare ne oborrin e shtepise se tij ne Shqiperi. /

https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k6864873p.image

ALBANIA, 1911: The violence and cruelty of Asian Turks towards Albanians presented on the front page of the French magazine Journal des Voyages, N. 764. Turks killing an Albanian in the yard of his house in Albania. /

ALBANIA, 1911: La violenza e la crudeltà dei turchi asiatici nei confronti degli albanesi presentata sulla prima pagina della rivista francese Journal des Voyages, N. 764. Turchi che uccidono un albanese nel cortile della sua casa in Albania. /

Titolo : Journal des voyages et des aventures de terre et de mer

Editore : Librairie illustrée (Paris)

Editore : M. Dreyfous (Paris)

Data di edizione : 1911-07-23

Lingua : francese

Formato : Nombre total de vues : 30023

Descrizione : 23 juillet 1911

Descrizione : 1911/07/23 (N764,SER2).

Identificativo : ark:/12148/bpt6k6864873p

Segnatura : Bibliothèque nationale de France, département Philosophie, histoire, sciences de l'homme, Fol-G-14

Provenienza : Bibliothèque nationale de France(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora