E enjte, 22.02.2024, 07:44 AM (GMT)

Kulturë

Mihal Gjergji: Bën ftohtë

E hene, 13.11.2023, 06:28 PM


Mihal Gjergji

BËN FTOHTË

Një zog tund kahët i drobitur

Përndjekur keq nga dorë e fatit

Një vrundull ere e ka zbritur

Dhe strehë ju bë konak i fshatit

Murlani drurëve u shkund borën

E verbër nata mbi kodrina

Kandili ndjek i heshtur orën

Mes territ ndizen vetëtima

Gjëkundi s’duket horizonti

Po zogu s’rron me robërinë

U shpikën prangat për njeriun

Jo për atë që do lirinë…

Zgjat dorën, bëj t’i hap kanatën

Feston fitoren shpez’ e shkretë

Tashmë jam unë që mbeta vetëm

Një këngë trishtimi pas më ndjek!

Kurvelesh, Nëntor 1990

Tiranë, Nëntor 2019(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora