E diele, 14.04.2024, 11:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Lëvizja për Ilirinë

E marte, 07.11.2023, 08:00 PM


Atdhe Geci

LËVIZJA PËR ILIRINË

Atdheu thërret t´ia kthejmë emrin, Iliri

Pellazgia jeton te të gjithë shqiptarët

është gjak Shqipërie në trojet Ilirisë

në shqip shkruanin pellazgë-arbëror

në shqip shkruante edhe Homeri ynë.

Nuk ka një gjuhë tjetër perëndie, si

shqipja jonë, si gjaku i saj gjuhësor

si dielli ynë dhe hëna shkëlqimtare

si katër mollat e kuqe të Shqipërisë.

Ashtu si era që ndryshon drejtimin

ashtu dhe shumë kahe vetndryshojnë

ç´bën historia nëse ne nuk veprojmë,

Atdheu na thërret të thërritemi, Iliri!

Jam në Kodër të Brijës në Roganë

ndryshimi kufirit s ?është i pamundur

të kaluarën e keqe ne po e shembim,

qëllimi ynë kurrë s ?ka qenë më afër!

Atdhe i të gjithë shqiptarëve,lëviz

merrja tokat tona grekut edhe serbit

marsho udhës së popullit, hap rrugë

kombi të thërret me emrin e vet, Iliri!...

Atdhe Geci - Roganë, 2023(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora