E premte, 24.05.2024, 11:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Miku im i mirë

E diele, 05.11.2023, 11:07 AM


Bashkim Saliasi

MIKU IM I MIRË

(Kushtuar mikut tim Kadri Tarelli)

Gazeta “Mësuesi” ne na miqësoi,

me poet dhe shkrimtarë na afroi,

miqësi letrare, publicistike krijuam,

shkëmbyem përvojë e nuk gabuam.

Aty të njoha dhe Ty poeti durrsak,

Kadri Tarelli poezinë e ndez flak,

mik i vërtetë, për kokë të mikut je,

çdo krijim i yti, i dashur për ne.

Kur botove librin e parë me poezi,

disa kolegë thanë: poet në pleqëri,

ti s’u ndale miku im i ditur durrsak,

botimi i dytë doli i bukur për merak.

Proza dhe poezia për ty janë fat,

i ujdis fjalët me dashuri dhe art,

gjithkush vargjet e tua i shijon,

me fjalët të ëmbla zemre të uron.

I pa përtuar je, miku im Kadri,

e ke në shpirt të dashurën Dardani.

për të ëndërron e me një frymë shkon,

me  trevën dardane ëmbël kuvendon!

Kadri Tarelli dhe Bashkim Saliasi

Porti Durrësit 20 korrik 2011(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora