E merkure, 22.05.2024, 03:44 AM (GMT+1)

Mendime

Aurel Dasareti: Ushtria ukrainase u kërkon ushtarëve rusë të mbetur në Kherson të dorëzohen

E shtune, 12.11.2022, 08:55 PM


Ushtria ukrainase u kërkon ushtarëve rusë të mbetur në Kherson të dorëzohen

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Përmes një shërbimi bisede të quajtur "Dua të jetoj", ushtria ukrainase, me një mesazh të qartë, u kërkon ushtarëve terroristë rusë të mbetur në Kherson të dorëzohen: E vetmja mundësi për të mbijetuar është të dorëzohesh menjëherë. Oficerët tuaj ju kanë braktisur në fatin tuaj. Ata ju inkurajojnë të visheni me rroba civile dhe të përpiqeni të ikni vetë nga Kherson. Nuk do të keni sukses. Të gjitha rrugët e arratisjes janë nën kontrollin e ushtrisë ukrainase. Çdo ushtar që përpiqet të rezistojë do të asgjësohet...

***

Ushtria ruse ka pësuar një disfatë therëse, por nuk mposhtet! Askush nuk duhet të mendojë se kjo ka mbaruar. Unë pres që Ukraina tani do të përpiqet të dëmtojë dhe likuidojë/kapë sa më shumë rusë të jetë e mundur gjatë tërheqjes. Kjo do të çojë në rezistencë gjithnjë e më të madhe në popullatën ruse!

E njëjta gjë vlen edhe për ushtrinë ukrainase, ata tani kanë një detyrë shumë të vështirë, pothuajse të pamundur për të vazhduar dëbimin e rusëve. Rusët janë ngulitur në lindje dhe në jug të lumit Dnipro në mënyrë që të kenë një brez mbrojtës kundër gadishullit të Krimesë.

Ukraina nuk do t'i dëbojë rusët duke kaluar Dnipro. Me urën ruse mbi Dnipro tashmë të thyer, Ukrainës nuk i duhen më forca të mëdha në jug.

Në vend të kësaj, këto mund të zhvendosen në pjesën e përparme më në veri dhe lindje. Këto forca janë tashmë në lindje të Dnipro dhe mund të avancojnë në jug për të arritur në Detin e Zi.

Nga ana tjetër, rusët kanë edhe një vijë më të shkurtër për t'u mbrojtur. Pra, gjëja më e mundshme është që do të ketë një luftë për pozicione deri në pranverë. Rusia ka krijuar vepra mbrojtëse përgjatë gjithë frontit si dhe përballë qyteteve prapa frontit.

Kjo tregon se Rusia e sheh qëllimin e saj kryesor për të mbrojtur atë që tashmë ka pushtuar. Rusia e di shumë mirë se kjo luftë e varfëron vendin.

Ukraina merr furnizime të vazhdueshme nga Perëndimi për të mbajtur presionin ndaj Rusisë. Ata janë gjithashtu shumë të kujdesshëm në sulmet e tyre për të shmangur humbjet e mëdha.

Nuk është e paimagjinueshme që Rusia tani po mendon se si të dalë nga lufta dhe më pas të krijojë një mur mbrojtës që Ukraina do të ta ketë vështirë për ta shkatërruar. Pastaj ata kanë diçka për të negociuar për të arritur paqen. Kur rusët janë vazhdimisht në tërheqje, Ukraina nuk do të negociojë.

Pyetja është se çfarë është e gatshme t'i japë Ukraina Rusisë për paqe. Nëse do të kthehet në kufi para shkurtit, atëherë ka mundësi që ta pranojnë. Rusia mund ta shesë atë si një fitore të popullit të saj nëse Krimeja dhe pjesët lindore të Donbasit përfshihen në Rusi dhe njihen nga bashkësia ndërkombëtare.

Putini e di se ai ka mbaruar në çdo mënyrë nëse shihet si një humbës nga njerëzit e tij. Pra, ai nuk mund të dorëzoj gjithçka që ka pushtuar pa pasur diçka që ka fituar. Nëse Krimea bëhet ligjërisht ruse, ai mund të shesë se ishte e mundur vetëm sepse Rusia sulmoi Ukrainën në Donbass. Kështu, ai mund të mbrojë që ata të tërhiqen nga zonat për të siguruar plaçkën kryesore, që është Krimea.

Putin e di se ai duhet të përshpejtojë ekonominë dhe atëherë ai nuk mund të mbajë një luftë vazhdon vite me radhë.

Repriza komiku Ali: “Asgjë e shkatërruar apo lënë pas në Kherson, askush nuk u lëndua...”, gënjen fashist terroristi.

Të gjithë këta pushtues që përdhunojnë, vrasin dhe shkatërrojnë në tokë të huaj le të shijojnë ilaçin e tyre. Putin dhe ushtarët e tij duhet të eliminohen për një Evropë paqësore.

Është mirë që Ukraina tani me kalimin e kohës ka arritur t'i shtyjë rusët nga zona e Khersonit. I pari që u largua ishte guvernatori i instaluar rus, kështu që së fundmi edhe zëvendësguvernatori u inatos dhe u vra në një “aksident” automobilistik. Spekulohet se vetë rusët e vranë pasi ai donte të vazhdonte të luftonte për Kherson. Rusët e kanë kuptuar se beteja ishte e humbur. Fakti që rusët po gërmojnë tani në 3 rreshta në anën lindore të Dnipro nuk është një situatë e favorshme për Ukrainën pasi ata ende mund të bombardojnë Kherson nga ato pozicione, kështu që nuk do të jetë paqësore në qytet derisa rusët të dëbohen disa milje (5-6 milje) në lindje dhe jashtë rrezes së artilerisë!

Ndoshta Putin, duke parë se planet e tij për të pushtuar Ukrainën dhe për të hedhur poshtë qeverinë, tani e kupton se duhet të shkojë në negociata me shpresën për të shpëtuar pak nga ajo që ata kanë fituar. Pra, gatishmëria e rusëve për të negociuar tani do të rritet në të njëjtën kohë kur ata rindërtojnë forcat e tyre në lindje. Ukraina ka thënë gjithmonë se do të ketë përsëri territoret e saj që rusët i kanë pushtuar, kështu që kjo është ajo për të cilën ata duan të negociojnë. Në këmbim, ata mund t'u premtojnë rusëve se ata kurrë nuk do ta sulmojnë Rusinë në një traktat, të cilin rusët pretenduan. Por Ukraina nuk ka pasur kurrë plane për të sulmuar Rusinë, por për t'u mbrojtur kundër tyre! Pra, atëherë rusët mund t'i kthejnë Ukrainës atë që kanë pushtuar, që do të thotë se regjimi rus do të duhet të tërhiqet dhe do të futet “demokracia”!

Është ndoshta pak herët për Ukrainën për të deklaruar fitoren. Nuk do të më befasonte nëse Putin (dhe fashistët/terroristët tjerë rreth tij), i dëshpëruar, do të bëjë diçka djallëzore. Askush nuk e di se çfarë mund të dalë me këtë despot fashist nazist terrorist që vuan nga megalomania.

Nuk është vetëm ligësia e tij problemi, por gjenet e egra që (jo vetëm ai) ka trashëguar...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora