E shtune, 15.06.2024, 06:26 AM (GMT+1)

Mendime

Florim Zeqa: Katër vëllëzër, pesë parti!

E marte, 08.11.2022, 08:29 PM


Katër vëllëzër, pesë parti!

Shkruan Florim Zeqa

Kohëve të fundit në shkrimet e mia shpeshherë e kam përdorur thënjën “Katër vëllëzër, pesë parti”, por asnjëherë nuk i kam dhënë shpjegimin e duhur, jo pse nuk donja, por prisja që lexuesit ta zbërthejnë kuptimin e kësaj thënje katërçipërore!

Katandisja e partive politike, i ka rrënuar në themel familjet tona

Familja është shtet në miniaturë dhe anasjelltas, shteti është familje e madhe dhe e zgjeruar në shumë dhe përmbajtje. Patriotizmi burimin e ka në familje. Një kryefamiljar i mirë i cili e unifikon familjen e vet, padyshim se do të jetë i aftë të unifikojë edhe fqinjet, lagjen, fshatin, qytetin pse jo edhe shtetin në përgjithësi, në të kunderten nese kryefamiljari nuk arrinë të krijojë harmoni dhe unitet në familjen e tij nuk ka pse të shkoi me tutje me hipokrizitë e tij!

Një person i cili rrjedhë prej një familje të mirë dhe të moralshme, e ka të hapur derën për të përçuar mesazhe pozitive tek fqinjët dhe tek të tjerët në përgjithësi.

Familja, morali dhe ndërgjegja e pastër, janë keto tri nga shumë elemente tjera që e bejnë individin të jetë patriot (atdhetarë) i mirë. Kodet zakonore ishin ligj dhe kushtetutë të cilat e kanë mbrojtur nderin dhe dinjitetin njerëzorë të familjeve shqiptare.

Partitë e sotme politike më shumë ngjajnë në korporata fitimprurëse sesa në parti të mirëfillëta politike që kujdesen për rregullimin e rendit shtetërorë dhe shoqërorë në veçanti. Njerëzit e rreshtuar pas liderëve të partive politike, me ardhjen në pushtet brenda natës po bëhen milionerë dhe pronarë të pasurive publike!

Katandisja e vlerave nëpër parti politike i ka rrënuar në themel familjet tona. Për të mos thënë asnjë, të pakët janë sot ata kryefamiljarë (prind) që iu shkon fjala në familjet e tyre, e të mos flasim për vëllëzërit e të njëjtëve prind, të cilët janë bërë “pikë e pesë” siq e thotë populli nëpër parti të ndryshme politike, ku nuk dihet kush me kë është dhe cilës parti i përket!

Herë majtas e herë djathtas, herë me “Hatën” e herë me “Fatën”, herë me t’kaltër e herë me t’kuq e kanë bërë Kosovën rrush!

Pak ka rëndësi cila parti fiton e cila humbë, fitues jemi ne

Siq e ceka në titull të shkrimit “Katër vëllëzër, pesë parti”, mirëpo, kjo nuk ka të bëjë fare me numra, por me përmbajtje. Edhe në atë familje ku janë vetëm dy vëllëzër nuk janë bashkë në të njëjtën parti, e të mos flasim për familje të mëdha ku janë 5,6,7 apo 8 e më shumë vëllëzër dhe motra, ku të gjithë janë të degëdisur nëpër shumë parti!

Pa dashur që ta personalizojë analizën politike, vërtetë duket e neveritshme dhe qesharake ku i sheh nëpër tubime partiake individët e caktuar duke kërkuar unifikim politik në parti, kurse në familjen e tij janë të ndarë nëpër disa parti!

Vëllëzërit e ndarë nëpër disa parti politike, fillimisht duhet të bashkohen në një parti politike, pastaj të ju bëjnë thirrje të tjerëve për unifikim në atë apo këtë subjekt politik!

Problemi është, se vëllëzërve të shpërndarë nëpër parti të ndryshme politike nuk ju bën përshtypje përcaktimi ideologjik, pasi mendjen e kanë tek interesi personal dhe familjarë, si të përfitojnë nga cilido që vjen në pushtet.

Pak rëndësi ka cila parti i fiton zgjedhjet, përfituese del familja e “katër” vëllëzërve, ndërsa ai që është i vetëm dhe pozicionohet në njërin krahë politik rrezikon të mbetet “Fetah” apo “as me ne dhe as me ata”!

Ky është realiteti i hidhur në Kosovën e sotme, në të cilën nuk vijnë në shprehje vlerat e mirëfillta, por gjuha e muskujve dhe maskarallëkut njerëzorë.

Në shoqërinë e sotme kosovare, njerëz të zotët konsiderohen ata që dijnë të gënjejnë dhe mashtrojnë, ata që plaçkisin dhe dhunojnë, ata që vjedhin dhe uzurpojnë, kurse të paaftë konsiderohen të gjithë njerëzit e ndershën që nuk i bëjnë veprat e sipërpërmendura!

Në një vend ku nuk vlerësohen dija dhe vlerat njerëzore, nuk mund të thuhet që është vend mormal për të jetuar në të! Ajo që i dallon njerëzit nga kafshët, është instikti dhe ndërgjegja e jo dukja e jashtme!

Historia na mëson se, kështu siq jemi katandisë sot, ishim edhe në të kaluarën përgjatë pushtimeve të gjata. Parullat “Vdekje tradhëtarëve liri popullit” dhe “Vdekje fashizmit liri popullit”, etj, na paskan qenë vetëm maskarada mashtruese, ngase gjithmonë me vete i paskemi marrë zuzarët dhe tradhëtarët!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora