E premte, 12.07.2024, 02:12 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Një "Argëtim artistik"

E marte, 08.11.2022, 07:57 PM


Një "Argëtim artistik"

Mirënjohje për"ZËRAT QË MË NDJEKIN" të ILIRIANA SULKUQIT

(ese)

Nga Përparim HYSI

Kam qenë nën efektin e trysnisë së kësaj AUTOREJE kaq zemërbardhë (si ajo nuk gjen kund të dytë)që, ndryshe nga regjimi im i rreptë, për arsye shëndetësore,  të rri mbi ato dy libra mjaft voluminoze, ku mirënjohja e shprehur nga ajo,  vjen në një shkallë të epërme dhe të paarritshme. Mirënjohja është dhe karakter, por dhe dinjitet, dy atribute që ILIRIANA SULKUQI i ka si me"tapi". Mirënjohja, -thotë CICERONI, - është prindi i gjithë virtyteve.

Metafora"Argëtim artistik" është paksa si"kompozimi im" dhe i kam vjedhur nga dy NJERËZ TË MËDHENJ; një nga shkenca e tjetri nga arti.

Kur e pyetën "BABAN e ELEKTRICITETIT", TOMAS EDISONIN për punën, tha:-Asnjë ditë nuk kam punuar, gjithçka ka qenë si argëtim! Kurse VAN GOGU ka thënë:-Nuk ka argëtim artistik më të madh se të duash njerëzit! Them që këto thënie i shkojnë për shtat"MIRËNJOHSES SONË, ILIRIANA SULKUQI!". Jo vetëm kaq:-Ajo ka një buzëqeshje të dielltë dhe, kur thotë HYGOI:-Buzëqeshja e saj përzë dimrin nga fytyra e njeriut.

*    *     *

Mirënjohja e saj është krejt e pamatshme dhe t'Ia ktheshë këtë mirënjohe, është krejt e pamundur, por, sidoqoftë,  unë do mundohem disi. Kur e shoh aq të brishtë dhe aq të ngjendur me këdo që takon, më duket se ka një"vijë të hollë" midis mitit e realitetit. Dy libra voluminozë me gati njëmijë faqe, janë mali "ATLLAS" që ka vënë mbi supe. E di mirë se ç'është botimi i një libri që, për vet prezencën e saj në USA dhe botimin në SHQIPËRI,  në gjykimin tim është një"maratonë e lodhshme" që nuk është vetëm fizike, por sa"artistike", aq dhe stresante njëherësh.Kur flas për një raport midis mitit e realitetit, them se DANKO tek tregimet e GORKIT, është ringjallur me ILIRIANA SULKUQIN.Ajo, mend, ta jepë zemrën në dorë. "Zemra ime, -thotë KRISTINA ROSETI, - është si një zok këngëtar."

Gjithmonë qëndroj mbi"maratonën e lodhshme" të ILIRIANËS dhe bëj një bilanc të përafërt;ZËRAT që ndjekin këtë

MIRËNJOHËSE, nuk janë pak, por plot 82 krijues të gjinive të ndryshme dhe jo vetëm kaq;janë nga SHQIPËRIA e KOSOVA;janë nga GREQIA, ITALIA, FRANCA, ANGLIA, ZVICRRA, MAQEDONIA e VERIUT, nga AMERIKA e KANADAJA dhe kudo që"MIRËNJOHSJA JONË" i ka përfshirë në dylibrat e saj voluminoze,  Veç investimeve fizike, por, mbi të gjitha, edhe ato  financiare,  Në të njëjtën kohë, sa krijuese me emër, njëherësht edhe"Mecenate".

Pyetjes se  si është e mundur që realizojë këtë"Argetim artistik",  më vjen t'i pranëvë disa alternativa që i japin përgjgje pyetjes sime.Së pari me ILIRIANËN ndodh ajo që ka thënë PEARL S BUCK:"Brenda vetes sime, është një vend ku jetoj krejt vetëm dhe ku rinovoj burimet e mia që nuk thahen kurrë". Natyrshëm, që duke"pirë ujë në burimet e saj".arrin që të na japin kënaqësi e relaksim njëherësh.Ajo i bën këto gjëra me shpirt deri në sfilitje dhe kur thotë MEVLANA XHALALAUDIN RUMI (1207-1273):"Kur i bën gjërat me shpirt, ndjen një lumë gëzimi që lëviz brenda teje". Ende vazhdoj me"hamendësimet e mia për "MIRËNJOHËSEN" dhe them se fjalët që ka thënë shkrimtari dhe kritiku anglez LYTTON STRACHEY (1880-1932) për POETEN VIRGJINI WOOLF" Ajo është e vetmja grua në botë që ka një mendje të ndritur.Është një mrekulli që duhet të ekzistojë",  pa e çuar në shkallë apsolute si STRCHEU, dua të them, me pak"krasitje": ILIRIANA SULKUQI  është një zë i fuqishëm , në FUSHËN E LETRAVE, është një  mrekulli që duhet ndjekur. E sa për zotimin që bën:" se do vazhdojë mirënjohjen e saj",  them se vë në jetë sentencën me vlerë të BUD'HËS që thotë:-Unë kurrë nuk shoh ç'kam bërë,  por çfarë do bëj!

Të falnderoj, MIRËNJOHËSE! Të uroj vetëm vite e vite të bardha!

Tiranë, 7 nëntor 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora