E merkure, 06.12.2023, 07:02 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Sistemi

E marte, 30.08.2022, 05:02 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Sistemi

Ka rënë sistemi

Gati n’çdo vend,

Kolona të gjatë

Presin në rend!

Shkon n’komunë

N’polici dhe gjyq,

Askush nuk punon

As s’mërzitet hiq!

Në mungesë sistemi

Si të them o mik,

Na është çrregulluar

Rendi demokratik!

Përballë rrëmujës

Në këtë anarki,

Asnjëri - tjetrit

S’i jep llogari!

Kur pyeten zyrtarët

Ku qëndron problemi?

I rrudhin krahët

Fajtor është sistemi!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora