E merkure, 06.12.2023, 08:59 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht

E shtune, 27.08.2022, 06:09 PM


Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht i njohur që ka nxjerrë Shqipëria

Nga Gjon Keka

Shtypi austriak i "Prillit të vitit 1912 (N.w.J,April,,s.6, Wien, 1912)“,që do të thotë pak para shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor të vitit 1912 me shkrime të ndryshme donte t'ia aktualizonte dhe ringjallte figurën e pavdekshme të Gjergj Kastriotit shqiptarëve në atë kohë, kjo posaçërisht për t'ia përshtat rrethanave politike të kohës, pra proceve që ishin në prag të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.

Aty shkruan se si „kujtimi për të madhin Skënderbe, kurrë nuk është larguar nga mbamendja historike tek populli shqiptar.

Ky Skënderbe, emri i vërtetë i të cilit është Gjergj Kastrioti një hero luftarak i fuqishëm i shekullit XV, është ndoshta i vetmi personalitet i madh ndërkombëtarisht i njohur që ka nxjerrë Shqipëria dhe shqiptarët..

Skënderbeu u solli shqiptarëve lirinë nga zgjedha turke, edhe pse vetëm për disa dekada.“(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora