E hene, 04.12.2023, 12:27 PM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Rënia e Greqisë

E marte, 23.08.2022, 04:59 PM


Atdhe Geci

RËNIA E GREQISË

Dielli i heshtur që nxehë  mbi Çamëri

më djeg, më përvëlone e më zemëron

heshtja  e  tij  pyet për të mbjellat e të

folmes dhe për shkrimet e pellazgëve.

Si ndodhi që  gjuha pellazgo shqipe u

ndalua    tokën  ku natyrshëm mbiu

dhe lulëzoi. Si ka mundësi që kjo farë

e  ngjyer  me  gjak  Ipesh  të ndalohet

aty ku lindi. Greqia për këtë  duhet të

ketë guxim të flas, Se  Shqipëri është

gjithandej Çamëria, Morea  dhe Itaka.

Diell i dashur, ti që nxeh mbi Çamëri,

të panumërta janë lavditë tuaja nëpër

shekuj. Por, perandoritë  endacake të

kohërave e aventurier fisesh të afërta

por dhe Evropa vetë dhe fqinjët tanë,

pjesë të mëdha të  antikitetit  pellazg-

shqiptar, me emra fisesh na copëtuan.

Ata që e quajnë Çamërinë  të humbur

dhe shumë  pjesë    tjera  të atdheut,

koha është  për  veprimtarë e patriotë.

Trima, më mirë    marshojmë sot, se

  humbet  Çamëria, Krahina  Mollës

së Kuqe, Presheva, Ilirida dhe Ulqini!

Atdhe, koha  për  Çamërinë  po troket

Deri    ditën  kur në Çamëri të hiqet

„Ligji  i  luftës“, „Shtetrrethimi“, e 

njihet Republika Çamërisë nga Athina

shqipet kudo do të jenë krah Çamërisë!...

Atdhe Geci – Onhezmë, ( emri i vjetër i Sarandës )

Onhezmë, Gjashta, korrik, 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora