E shtune, 22.06.2024, 03:04 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta

E merkure, 27.07.2022, 07:47 PM


Stema e familjes fisnike Basta

Nga Gjon Keka

Gjon Basta, i lindur në More dhe pasardhës i princave të Peloponezit, kishte për nënë një mbesë të Konstantin Kastriotit, vëllait të Gjergj Kastriotit, i njohur si Skënderbeu, princ i Arbërisë. (nxjerr prej dokumentit historik nga vepra: M.B.d.H.archive.P. 1854). Sikur që dihet Gjon Basta është një nga paraardhësit e kontit dhe baronit të lirisë Gjergj Bastës, një nga familjet fisnike të kohës.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora