E shtune, 18.05.2024, 10:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane

E diele, 03.01.2021, 03:00 PM


Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë  europiane

Nga Gjon Keka

Gjergj Kastrioti mblodhi rreth tij si këshilltar e bashkëveprimtar ,njerëz të urtë,diplomat e shkencëtar, filozof etj., të gjithë i konsideronte shtylla të mendimit të fuqishëm për ndërtimin e Arbërisë së tij europiane.

Gjithë jetën e tij ai kërkoi miq të vërtetë, të rrallë ishin ata që i qëndruan besnik. Gjeneralët e Ushtarët që ai kishte nuk ishin të gjithë miqë të tij, as besnik, saqë disa edhe e tradhëtuan atë.

Në fakt ai ishte njeri i besimit ,fjalës dhe energjisë.

Zemra e Gjergj Kastriotit u dogj gjatë tërë jetës së tij në tokë si një pishtar i vetmuar për një Arbëri të bashkuar,për një Arbëri që nuk i nënshtrohet armikut,për një Arbëri që nuk vëllazërohet me armikun,për një Arbëri të pastër europiane ,për një Arbëri të lirë e të pavarur.

Piktura e Gjergj Kastriotit punuar nga piktori Ndue Pepa(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora