E shtune, 22.06.2024, 03:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Takime nën Rrap

E shtune, 02.01.2021, 07:12 PM


LSHSHM - SHKUP

????  - ??????

AAWM - SKOPJE

NETËT POETIKE TË DIMRIT MADH XXV

DUKE E PERCJELLUR KORONAVIRUSIN

T A K I M E  N Ë N  R R A P

Shkup:29, 30 dhe 31 dhjetor 2020.

MKTN TAKIME NËN RRAP XXV

ME COVID -19 VITIN E RI 2021

NGA KALOSH ?ELIKU

Gjithë vitin 2020, u ballafaquam me “armikun e padukshëm” (Covid -19 politik). Masa Qeveritare. Karantinë. Orë policore, me ditë e netë në shtëpi: “Lani duart me sapun”! Edhe, me “Gruan besnike, rrini dy metra Larg! Mos dilni në rrugë pa maska! Lirisht, dilni në verandë, dhe këndoni këngë “dashurie”, hiqni valle në verandë! Vitin e Ri 2021, rrini në shtëpi!”

Vit i mbrapshtë, që: Nuk mbahet mend në Histori. Izolim, me familje. Miqë. Miket. Dhe, Gratë Besnike. Mosfunksionim i Institucioneve të Shtetit. Shkatrrim i arsimit dhe kulturës. Themeleve, të një shteti demokratik dhe shoqërie. Ardhmërie. Non-stop, lajme probagandistike partiake: “Kaq e kaq e bënë testimin. Kaq e kaq dolën pozitiv. Kaq e kaq e humbën luftën nga Koronavirusi. Kaq e kaq u shëruan, dolën nga spitali.

Dhe, pa asnjë lajm, se: Sa veta lindën gjatë këtij viti të mbrapshtë 2020?! Unë, them: Edhe, sa veta vdiqën nga frika, dhe jo nga Koronavirusi?! Vit, që ia pash “hajrin”, e publikova librin tim më të ri me poezi: KORONAVIRUSI.

Shkak, që edhe Manifestimi Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: TAKIME NËN RRAP XXV 2020, u organizua në gjendje Pandemie 29, 30 dhe 31 dhjetor 2020.

“Armiku i padukshëm”, Koronavirusi politik, mori pjesë gjatë Manifestimit Kulturor:

TAKIME NËN RRAP XXV, në prag të Vitit Ri 2021.

I dhamë, edhe një Darkë Festive me pije “hallall” në prag të Vitit Ri 2021...(Vota: 14 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora