E diele, 21.07.2024, 05:49 AM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Viktima (Marie Shllaku) dhe xhelati (Hivzi Sulejmani), krenaria e Mitrovicës!

E hene, 21.12.2020, 10:07 PM


Blerim Latifi:

Komuna e Mitrovicës, gjoja për t'i nderuar, i paska vendosur fotografitë e 27 figurave historike në një ndërtesë publike, figura të lidhura me historinë e qytetit.I pashë reagimet e njerëzve, të cilët nuk e panë aty fotografinë e Bajram Rexhepit, ish kryeministrit të Kosovës. Mua më ra në sy një skandal tjetër në këtë ekspozitë: aty ndodhet fotografia e Marie Shllakut, e dënuar me vdekje për veprimtari nacionaliste nga Gjykata e Qarkut e Prizrenit, në vitin 1946, dhe fotografia e Hivzi Sulejmanit, kryetarit të kësaj gjykate në kohën e dënimit të Marie Shllakut. Pra, komuna e Mitrovicës sërish i paska bërë bashkë xhelatin dhe viktimën, gjykatësin e prokurorin jugosllav dhe të dënuarën e tij, nacionalistën shqiptare. Kjo nuk është thjesht turp e injorancë. Është edhe...Gjykojeni vetë!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Blerim Latifi: Aleanca anti-perëndimore! Blerim Latifi: Ku gjendet një histori heroizmi, aty gjendet edhe një histori tradhtie Blerim Latifi: Tri gabimet e para presidenciale të Vjosa Osmanit Blerim Latifi: Konica, filozof i nivelit të lartë europian Blerim Latifi: Famullitarët e armatosur në shpatijet e Pashtrikut Blerim Latifi: Kirurgjia estetike e grave është pasojë e një shoqërie maskiliste Blerim Latifi: Kombi shqiptar nuk do të mbijetonte dot pa guximin dhe dijen e burrave të mëdhenj si Pjetër Bogdani Blerim Latifi: Standardi i estetikës perëndimore Blerim Latifi: I vetmi vend ku u ruajt kujtesa për flamurin e Skënderbeut ishte Mirdita Blerim Latifi: Marie Shllaku - Filozofja e maleve të Kosovës Blerim Latifi: A e di Agim Bahtiri se interesi kombëtar është më i rëndësishëm se 40 shtëpi? Blerim Latifi: Kisha Serbe dhe Sulltan Sulejmani Blerim Latifi: Pse Erdogani se tha një fjalë për dërgimin e krerëve të UÇK-së në Hagë? Blerim Latifi: Shqiptarët u bashkuan me austriakët kundër osmanëve Blerim Latifi: Serbia, feja dhe Kosova Blerim Latifi: Mos u çuditni me terroristin! Blerim Latifi: Deputeti injorant dhe Vjedhja mafioze e 2 milionë eurove Blerim Latifi: Ideologu i arabizimit mental e social të shqiptarëve në Maqedoni Blerim Latifi: Janë çu peshë vahabt shqipfolës Blerim Latifi: Shtjefën Gjeçovi - “Mua edhe mund të më vrasin, por gjuhën dhe kombin shqiptar nuk do të mund t’i vrasin kurrë”

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora