E enjte, 20.06.2024, 07:08 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Aleanca anti-perëndimore!

E diele, 20.12.2020, 06:58 PM


Blerim Latifi:

Shumë vite më parë filozofi francez Pascal Bruckner paralajmëronte: Një aleancë e re ideologjike po lindë në botë, Islamo-majtizmi, aleanca e ateistëve të majtë me ekstremistët islamikë. Kjo aleancë është bashkim i urrejtjes që majtistët kanë për kapitalizmin perëndimor me urrejtjen që ekstremistët islamikë e kanë për vlerat kulturore të Perëndimit. Tani edhe në Kosovë kjo aleancë po shtrihet. Veç ky flamur duhet të hiqet nga kjo aleancë, se nuk e ka vendin aty. Ky flamur i takon veç kombit shqiptar dhe ëndrrës së tij perëndimore.

__________

Një memorial i braktisur i viktimave të luftës së fundit në Kosovë: pllaka të thyera, mbeturina të hedhura rreth e rrotull, rruga që shpie deri tek memoriali e mbuluar nga ferrat.Dikush qëllimisht ka prishur fotografinë e njërës prej viktimave që është vendosur në memorial.Ja kultura jonë e kujtesës! Pastaj ankohemi se të tjerët i kanë harruar krimet e Serbisë mbi popullin tonë, ndërsa mbyllim sytë para faktit se vetë ne jemi harrestarët më të mëdhenj të dhimbjeve e vuajtjeve tona historike.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora