E shtune, 25.05.2024, 09:12 PM (GMT+1)

Kulturë

Dedë Preqi: Eu, pop e terrnakop

E shtune, 17.10.2020, 07:31 AM


Dedë Preqi

EU, POP E TERRNAKOP

U zgjue popi herët në mëngjes keq

Sikur tha me vete, ndihmom o, dreq

E merr rrugën e malit për një shëti

Deri në Koshare, të bëjë një mrekulli.

N’maje të Koshares, flamuri kuq e zi valon

Aty ku UçK-ja, çlirimtare  e shqelmoi gurin,

Shqiponja dykrenare sytë popit ia vërbon

Ky i qepët kulmit si hajn dhe ndeshët me flamurin.

Sikur në kokën e popit diçka po zihet gjatë

Ëndërrat e mundojnë dhe nuk e lënë të qetë,

Athua i shkuan kot gjitha ato lutje e uratë

Kosova, një bregë e dhembjes i mbetët për jetë.

Eu, pop e terrnakop, cili zot po ta mbanë anën

Lutja e jote një mashtrim i gjatë dhe i turpëruar,

Kosovën e djege dhe fëmijët në djep me t’ëmën

Kush do ta ndëshkoi historinë tënde të djallëzuar.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora