E diele, 19.05.2024, 06:19 PM (GMT+1)

Kulturë

Elvi Sidheri: Nga janari i vitit 1860 në Lamia të Greqisë do të botohej "Pellazgu"

E premte, 16.10.2020, 08:03 PM


Elvi Sidheri:

160 vite të shkuara, nga janari i vitit 1860 në Lamia të Greqisë do të botohej "Pellazgu", njëra nga gazetat e para shqiptare, e shtypur në shqip dhe greqisht (siç lexohet edhe në krye, "Skipëtari edhe greku" me gërma helene, mbi një citim të Thukididit), me mbështetjen e filantropit të madh labovit dhe rithemeluesit të Lojërave Olimpike, Vangjel Zhapa dhe Anastas Bykun nga Lekli i Tepelenës si drejtues i saj.

Ndonëse jemi popull harraq, do ishte mirë mos t'i linim në hije këto përvjetorë të fillesave të kulturës tonë.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora