E diele, 14.04.2024, 06:35 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta dhe Qemal Zylo: Lamtumire Nuri Dragoi

E premte, 16.10.2020, 07:34 PM


Lamtumire Nuri Dragoi

Sot eshte ndare nga jeta shkrimtari dhe studjuesi i mirenjohur Nuri Dragoi, i cili ishte i prekur prej disa ditesh nga Covid 19 ne Tirane, sipas miqve te tij te shumte dhe mediet ne Shqiperi.

Ju shprehim ngushellimet tona familjes, Deshnices dhe gjithe miqve te penes dhe te artit qe e respektonin dhe e cmoinin Nuri Dragoin.

Me trishtim e morem kete lajm se bashku me Qemalin pasi e kishim takuar disa here ne Tirane dhe kishim shkembyer biseda dhe librat tane.  Nuri Dragoi është lindur në Zhepovë të Dëshnicës së Përmetit. Pikerisht si deshnicar na lidhte me shume sidomos me librin e tij “Deshnica dhe Deshnicaret”, ne tre vellime ku ai mblodhi shume  njerez qe kishin lidhje me Deshnicen perfshire dhe mua pasi gjyshja ime ishte nga Benja e Permetit.  Ai hapi dhe gazeten per kete krahine te degjuar me shume histori.

Pena e tij ngriti ne art kulturen shqiptare, shkruajti me seriozitet historine e personaliteteve te shquara kombetare.  Ai ishte nje publicist i njohur duke filluar si Editor I gazetes “Republika” etj.

Ribotoi vepren “Trebeshina një jetë para gjyqit”.

Veprat dhe publicistika e Tij jane nje pasuri e cmuar per fondin e kultures shqiptare.

Drite ju paste shpirti ne Parajse Nuri Dragoi!

Lamtumire mik i letrave shqipe!

Kozeta dhe Qemal Zylo, New York, me 15 tetor, 2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kozeta Zylo: Saranda, Dea dhe Joni Kozeta Zylo: Në 60-të Vjetorin e një aktivisti të nderuar të Diasporës z. Mark Qehaja Kozeta Zylo: “Alba Life” me mësimet Online mundi Covdi 19 Kozeta Zylo: Lamtumirë koleg dhe gazetar i shquar Sulejman Gashi Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” NY do të fillojë në online vitin akademik mësimor 2020-2021 Kozeta Zylo: Kryesia e Shoqatës Shqiptaro Amerikane “Skenderbej” vazhdon të jetë aktive Kozeta Zylo: Ernest Koliqi dhe Martin Camaj dy shërbestarë të jashtëzakonshëm të Kombit Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Zelfina Sela kandidate për deputete në zonën 5, në Maqedoninë e Veriut Kozeta Zylo: Homazh për Dardaneshën e Lirisë, Nekibe Kelmendin Kozeta Zylo: Urime Ambasadore Sahatqija, Bijë e denjë e Kombit tim Kozeta Zylo: Flet Dr. Pjerin Gjoni nga Fronti i Luftës Kozeta Zylo: Njeriu George Floyd meriton vetëm drejtësi, jo se është afrikan, por është Njeri Kozeta Zylo: Dr. Linda Ciu në vijë të parë në frontin e Luftës kundër Coronavirusit në Massachusetts Kozeta Zylo: Lamtumirë mësuesi veteran i Dibrës z. Zyhdi Daci Kozeta Zylo: Bojkena Selmanaj në vijën e parë të Frontit kundër koronavirusit, NY Kozeta Zylo: Teatrin Kombëtar e shembën, por historinë s’munden kurrë… Kozeta Zylo: Video Konference në Karantinë me mësuesit dhe stafin e Shkollës Shqipe “Alba Life”, NY Kozeta Zylo: Luftëtari i Nju Jorkut që mundi Coronavirusin kinez Kozeta Zylo: Lamtumirë Prof. Lume Juka! Kozeta Zylo: Lamtumirë Rikard Ljarja!

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora