E hene, 24.06.2024, 12:41 AM (GMT+1)

Vlash Prendi: Atje ku buron Drini i Bardhë

Së bashku me poetin e njohur Llesh Ndoj, autor i njëmbëdhjetë librave me poezi, dy vëllimeve me studime dhe katër monografive jemi nisur për në Dardani. Atje na presin një grup krijuesish të njohur, poetë, shkrimtarë, studiues dhe veprimarë të çështjes kombëtare, të cilët do të prezantojnë tre librat me të fundit poetikë të poetit...

Gëzim Bullaku: Rëndësia edukative dhe arsimore e përmbajtjeve nga Wikipedia

Wikipedia ka një rëndësi të konsiderueshme në fushën e edukimit dhe arsimit, duke ofruar qasje të lirë dhe të hapur në një burim të gjerë informacioni për miliona njerëz. Ajo ofron një burim të pasur, të verifikueshëm dhe të lirë të fjalës për nxënësit, studentët, mësimdhënësit dhe të gjithë...

Ndue Dedaj: Mirditasi që s'mujti me e ndal kohën

Gjon Mark Ndoj (1928 - 2006) - Ai aty kishte qenë, por i ndaluar, ndaj s’e kishim njohur. Jetonte në Orosh, punonte punëtor krahu në mirëmbajtjen e rrugës automobilistike, ishte anëtari më i rregullt i bibliotekës së vatrës së kulturës në Bulshar, ashtu si Musine Kokalari në Rrëshën, i vetmi “luks” që u lejohej të...

Vladimir Shyti: TV Klan nuk respekton kontratën dhe shqiptarët

TV Klani e nxorri jashtë vetes edhe lëkurën e fundit të gjarpërit tradiocional, si mbetje të fundit nga sistematizimi, të shtjellimit përzier me uoforinë e programëve, që i mbyt me reklama deri në dhjet minuta. Fiton dhënien e kampionatit evropian, ku dhe trumpetoi me të madhe se, ky  europian futbollistik...

Albert Vataj: Historia e një profesori shqiptar nga Kalabria

Aty nga fundi i viteve gjashtëdhjetë të shekullit XX, një profesor nga Kalbaria jetonte në Paris, Luigi Giuri, ku jepte kurse të gjuhës dhe letërsisë italiane.Fëmijët e tij flisnin shumë mirë shqip, italisht, anglisht dhe frëngjisht. Një mbrëmje, kur u kthye nga universiteti, dëgjoi...

Nikoleta Kovaçi: Flori, djali qe zhvat zhvatesit tane!

Ky djali asht personazh shume interesant! Madje, madje, asht kthyer ne te vetmin person qe do me zhvat parate e zhvatesve tone! Si me thane: asht ndjekesi ma i mire i parave tue perdor emrat e hajnave qe na drejtojne!Ajo qe me ban çudi me SPAK-un, po jo ma pak edhe me...

Eshref Ymeri: 22 qershori 1941, pasojë e Paktit të pabesisë

Në historinë e Luftës II Botërore, kryepërtejanën (kryesfondin) e saj e zë përplasja e Gjermanisë naziste me Bashkimin Sovjetik, pas sulmit të befasishëm të trupave gjermane të 22 qershorit të vitit 1941. Arsyet e nisjes së atij sulmi duhen kërkuar pikërisht në Paktin e mossulmimit Molotov-Ribentrop...

Kalosh Çeliku: ‘Kurbani i Bajramit’

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vizituar sot Bashkësinë e Fesë Islame të Kosovës, ku i ka uruar besimtarët myslimanë për “Kurban Bajramin”.Kurti, kujtoi momente nga fëmijëria e tij, kur festohej “Bajrami”. Ai tregoi edhe një përgjigje tejet interesante të gjyshes së tij, se: pse, “Bajrami i Madh”, apo “Fitër Bajrami...

Florim Zeqa: Euronacionalizmi 2024!

Faza fillestare e kampionatit evropian të futbollit Euro 2024 në Gjermani nxori në shesh nacionalizmat ndëretnik të ushqyer nga politika ultranacionaliste e kthyer në urrejtje ndëretnike. Brohoritjet nacionaliste të shoqëruara me flamuj dhe pankarta me përmbajtje nacionaliste vërshuan stadiumet e futbollit në shtetin...

Shyqyri Fejzo: Legjendat e Qafave të Shënpremtes

Ky stadium natyror, me male rrethuarTë mrekullon verës e dimrit me borëValamare-Lenie –Sogorë, bukur ngujuarKomjani si kon, i përshëndet me dorë. Majat e maleve  atje kanë prekur retë,Zhurmojnë ujrat që vendin përshkojnëPamjet magjepse aty si parajsa vetëPemët mezhdat arat livadhet jeshilojnë...

Blerim Rrecaj: Për ushtarët tanë krenarë

Blirët luleçelurTë Sheshit të PrishtinësHije e aromë shpërndajnë e dhurojnëBletët nektar mbledhin të qetaE ndjejnë siguri e asgjë nuk i trembDerisa zë i ushtarëve të Kosovës jehon“I dashur atdhe këtu na kePër ty të gatshëm jemi çdo herë”Një fëmijë i vogël me rroba ushtarake...

Përparim Hysi: E "rëndë për në batanie"?!

Kur erdhi ajo, kishte një aromë molle a më saktë: të një nuseje të sapomartuar. E prezantoi drejtori dhe, ndërsa ajo po qendronte qiri në këmbë si dikush që ka bërë faj,  Telati, një nga kolegët që nuk rrinte dot pa"vërvitur pleshta", më tha në intimitet:-Qenka e rëndë për në batanie!...

Frank Shkreli: Pusho në amshim At Antonio Belushi

“Në ballkonin tim vazhdojnë të valëviten tre flamujt: shqiptar, kosovar, dhe ai italian. Ndërsa në bibliotekën time, portretet si ajo e Skënderbeut, Aleksandërit, Pirros, Adem Jasharit, për mua janë ndihmë, burim force e sensibilizimi që kjo Arbëri e arbëreshëve të jetë e përjetshme e mos të vdes kurrë!” ...

Xhemaledin Salihu: Pellazgët, ilirët, dardanët, shqiptarët

Stojan Novakoviqi udhëtoi për në Carigrad /Stamboll/ në detyrë konsulare dhe për të nënshkruar marrëveshjen e parë Serbi-Turqi, lidhur me Hekurudhen.Novakoviqi shkruan edhe për Justinijanin, kodifikatorin e ligjeve romake, i cili u lind në fshatin Tavrisija apo...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora