E diele, 23.06.2024, 06:58 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Dielli dhe yjet simbole të lashta iliro-arbërore europiane

E merkure, 12.08.2020, 07:32 PM


Dielli dhe yjet sidomos tek Iliro-arbërorët kanë luajtur një rol të rëndësishëm, aq më tepër në mitologji ato janë parë dhe përmendur në mënyra të ndryshme simbolike ; p.sh. Dielli si një gur vezullues, si një furrë e zjarrtë, pastaj idea e diellit si mburojë, apo Dielli si heroi i përjetshëm i Zotit, e deri të ngritja e tij të një perëndie të diellit. Por jo vetëm kaq ,ai ka patur edhe simbolika sipas vendeve të ndryshme p.sh. diell është parë edhe si zemra e dragoit qiellor.

Poashtu dielli u pa edhe si pëlhura dhe rrobat qiellore, si një faktor kryesor në zhvillimin e tërë pamjes spektakolare vallëzuese të qiellit, ndërsa yjet konsideroheshin si shërbëtorë të diellit.

Sidoqoftë dielli dhe yjet si simbole të lashta jo vetëm iliro-arbërore,por edhe në tërë kombet e kontinentit europian i dhanë kështu më vonë edhe simbolin e përbashkët apo flamurin me të cilën e mbështolli veten kontinenti europian apo më mirë i dha identitetin vetes pra yjet si simbole të veta të natyrshme të tij dhe kombeve të tyre.

Imazhi bashkëngjitur është nga një kronik e vitit 1644./Gjon Keka/(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora