E marte, 21.05.2024, 11:36 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Kur s'ke gogla?!

E merkure, 12.08.2020, 05:00 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Kur s'ke gogla?!

Një burrë Presheve e kapi paniku,

Mbeti pa gogla me të rënë nga fiku!

Të mbetesh pa to sikur s'ka kuptim,

Sidomos për femrat që i kanë fiksim!

Vendosi prej jetës të ndahet si burrë,

Nga kulm i shtëpisë të hidhet me turr!

Të luaj me gogla ç'e mësuar si shpesh,

Por, tani që fati aspak s'i buzëqesh!

Thirri të shoqen për t'i marrë hallallin,

Prit!- I thotë ajo, ku ma pate hallin?

Po i ftoj mikeshat e mëhallës sime,

Për të mos mbetur mbrapa dyshime!

Më pas nga dhoma del me dëshmitare,

Të shoh pse i shoqi nuk po hidhet fare?!

Flet burri nga lart, me shpirtin në fyt:

-Lypet me pas gogla edhe për m'u mbyt!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora