E premte, 19.04.2024, 07:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Vellazerim e bashkim

E merkure, 13.05.2020, 01:16 PM


VELLAZERIM  E  BASHKIM,

...ku ka Shqiptare, ku flitet Shqip.

-Dua te marr Diellin, pa lindur ne mengjes,

ta fsheh, ta fus ne xhep, mos beje drite,

ta mbuloj me re, te jete dita e nata erresire,

edhe Henen naten, ta fus nen sqetull,

per armiqte e tradhetaret e pa bese,

qe lehin hapur e komplote, nate e dite,

qe dua te na percajne me parti e me fe,

te na shndrojne ne memce, te na verbojne,

gjakun shqiptar ta helmonjne ne ADN,

perpiqen te zhdukin nga harta Atdheun ,

te mos kete Shqiperi e shqiptare mbi dhe.

-Do e leshoj Diellin, te ndricoje ane e kend ,

te zgjohen nga gjumi, heret* zogjte e shqipes ,

te oshetije fort fushe e mal, zeri i bashkimit ,

te djege e te perveloje, cdo skute ku jane ,

faren, helmin e shfarosjes, me soj e sorollop,

T’i beje drite rruges te lirise e te perparimit,

te lulezoje kombi, pellazgo-ilir si me pare,

ku flitet shqip, kur s’kishte greke e romane,

ti themi Europes dhe Botes, Ne kemi qene,

Jemi do te jemi, me Gjuhe e me bese te Pare.

@ Luan Kalana, SHBA.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora