E shtune, 20.04.2024, 05:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Prelud për detin

E marte, 12.05.2020, 10:10 AM


PRELUD PËR DETIN

Albert HABAZAJ

Ta dish' ti, det i bukur i Vlorës

kë freskon vlorërisht këtë mbremje

shëndet do të bëheshe për poetët,

do të shteroje deri në çmendje!...

Nga Pogradeci e Saranda t'erdhën, o det,

nga Kalabria, Lushnja, Fieri e Tetova,

hemisferë floriri çdo poet,

mjalt nga fjal' e tyre për ty zgjodha.

Ti i pret mysafirët si Perëndi,

ne kthejmë krikllat e freskëta të birrës,

i mbushin përsëri në valët e tua,

në tufë pulëbardhash të gëzuara.

Pijmë birrë e valë, e këngë e zjarr,

e gurgullullojmë si rruaza xhevahiri,

vargjet për ty burojnë ujëvarë,

i vemë kurorë një gjethe ulliri.

Krijojmë e ndezim diellin si Fatos Arapi,

Si zogj furtune në buzë të detit,

s'është gjë takimi i mbretit me mbretin

para takimit të poetit me poetin!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora