E shtune, 25.05.2024, 08:48 AM (GMT+1)

Kulturë

At Zef Valentini për At Gjergj Fishtën

E hene, 11.05.2020, 09:58 AM


Kujtoj…Sot, mbas disa vjetësh:

Një thanje të dijetarit

AT  ZEF  VALENTINI S.J.

(1900 – 1979)

Ai ka thanë per

At Gjergj Fishten O.F.M.:

“Asht Homeri Shqiptar.

At Fishta asht nji Homer Shqiptar. Ai nuk asht vetem nji poet i madh kombtar.

Ai asht nga ma të mëdhajt në Botë. E randsishme asht që Ai të njifet prej saj.”

Dr.Dr.Dr. At Zef Valentini S.J.

Fritz Radovani, Melbourne, 9 Maji 2020.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora