E merkure, 22.05.2024, 02:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Valbona Hadri: Malli për nënën time

E hene, 11.05.2020, 11:37 AM


Valbona Hadri

Malli për nënën time

Ti frymëmarrja ime, nënë

Shpirtin ma ngrohë dashuri,

Të paça dritë,yje, qiellit tim

Nënë e hënë mrekullia ime .

Ti sot  larg meje frymon.

Unë s'të kam pranë të puth.

Për të arritur tek ti nënë,

Duhet kaluar det e oqean.

Mbyll sytë për një  çast

nga dëshira e zjarrtë të të kam pranë.

Ti nënë e syrgjynosur larg meje

Nxjerr lotin tim nga qepallat e lagura nga një lot i bijës sate në përqafimin Tënd.

Ti me afshin e zjarrtë amësi ëmbëlake,

Dëgjojë  rrahjet  e zemrès të bijës sate,

Më fal një buzeqeshjen të bukuar  nënë,

ta shuaj mallin tim që fle shpirtit Tënd.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora