E premte, 19.04.2024, 06:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Festat e Majit në vendlindjen time

E hene, 11.05.2020, 11:11 AM


FESTAT E MAJIT NË VENDLINDJEN TIME

- Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Kur kujtoj festat e Majit –

Vështirë e kam t’i  shpëtoj vajit !

Kujtoj festat në vendlindjen time –

Ku më lidhin shumë kujtime !

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar !

Festa e punëtorisë !

Gëzuar ! Gëzuar !

Festa e shenjtërisë !

1. Nata e 1 Majit

N’ orë të mbrëmjes , më 30 Prill –

Festa e Majit fillon në pyll !

30 Prilli  është “Nata e zjarreve” –

Ndizet dritë kodrave , maleve !...

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

Në këtë natë n’ fshatrat malore –

Kudo ndizeshin zjarre prore !

Fshat e lagje bënin garë –

Kush ma t’ madh do të ndezë zjarr ?!

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

2. Dita e 1 Majit

Për 1 Maj , herët n’ mëngjes –

Me gëzim t’ madh dalshim n’ Tugjec !

Këtë ditë e pritshim me shumë gëzim –

Se n’ Tugjec kishim festim !

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

1 Maji , n’ Tugjec kremtohej  prore –

Festa Ndërkombëtare e Punëtorëve !

T’ gjitha fshatrat e Gollakut –

N’ Tugjec vinin prej merakut !

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

Nga çdo anë ushtonin kodrat ,

Krisnin pushkët , binin lodrat ...

Binin fyejt dhe kavallet ,

Jehonin këngët , hidheshin vallet !...

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

Në Tugjec , n’ rrafsh kodrinore –

Ishte shkolla e plotë fillore !

Shfaqeshin programe kulturore ,

Recitime , këngë e valle popullore !...

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

T’ gjithë fshatarët nga këto male –

Luanin lojëra tradicionale !

Bënin gara me gurapesh

Edhe n’ mundje si është zakon prej nesh!...

Refreni :

Gëzuar ! Gëzuar ...etj.

3. Nata e Shën Gjergjit

Më 5 Maj , për net t’ Shën Gjergjave – 

T’ gjithë ia mësynin për mbledhje t’ lerthave !

Vjet për vjet për netët e  Shën Gjergjave –

Mbarë Gollaku shkonte për mbledhjen e lerthave !

Lerthat ishin bimë autoktone  natyrore –

Që për ditë t’ Shën Gjergjit me to qiteshin lakrorët ! 

Shumica e fshatarëve t’ malësisë së Gollakut –

Ia mësynin lerthave vetëm prej merakut !

Në mes Hajkobillës edhe Gllogovicës –

T’ gjithë ia mësynin lumit  Kallogjericës !    

Vendtubimi ishte  te Hani i Sherifit –

Atje  n’ bazë t’ traditave i rrinin teklifit !

Në atë vendtubim , n’ atë luginë me male –

Luheshin shumë lojëra tradicionale !

Në mes të  shumë lojërave , traditë në mes  nesh –

Atje bënin gara n’ gjuajtje gurapesh !

Këndonin këngë t’ bukura malësore , burimore ,

Me fyej , bishtnica e kavalle , hidhnin valle popullore !...

4. Dita e Shën Gjergjit

Më 6 Maj , festohej Dita e Shën Gjergjit –

Me gëzim t’ madh e pritnim këtë festë të qejfit !

Herët që n’ agim , pa zbardhë mirë dita –

Nëna na zgjonte prej gjumit duke na stërpikë me hithra !

Me ujë hithrash na stërpikte vetëm se prej qejfi –

Me dëshirë që gjatë tërë vitit të na punojë shëndeti !

Sapo ne prej gjumit që të gjithë u zgjonim –

Rreth e rreth me rrema shelgjesh – shtëpinë e hijeshonim !

Me dëshirë që shtëpia të kishte gjelbërim –

Kurse ne të  gjithë familja ta kalojmë verën me gëzim !

Pas  ngrënies  drekës tradicionale –

Për festë të Shën Gjergjit , dalshim n’ kodra e n’ male !

Atje i luanim lojërat që i kishim traditë –

Që me to ndër festa , gjithmonë ishim rritë !

Për Ditë të Shën Gjergjit , bënim gara n’ mundje –

Duke e lutur Zotin , që t’ mos kemi sëmundje !

Po atë ditë bënim gara në përlarje –

Duke e lutur Zotin , t’ mos kemi përçarje !

Po atë ditë bënim gara në kërcim –

Duke e lutur Zotin , t’ mos kemi hidhërim !

Luanim lojëra t’ ndryshme dhe bënim hajgare –

Shumica prej nesh  luanim dhe me pare !

Me mahi të ndryshme u shkrinim prej gazi –

Me para të hekurta luhej :“Turra” edhe “Jazi” !

Me para të hekurta luanim lojë me garë –

Lypshin : “Turrë” e “Jaz”, tu i sjellë n’ plisa t’ bardhë !

5. Dita e Shën Markut

Më 8 Maj festohej Dita e Shën Markut –

Në Tugjec dhe n’ gjitha fshatrat e Gollakut !

Dreka e Shën Markut , kishte shije  t’ ëmbël –

Nëna shtronte sofrën plot përshesh  me tambël !

Për festë të  Shën Markut , kishte një adet

T’ gjithë e lutshim Zotin , t’ ketë më shumë bylmet !

Gjilan, më 08.05.2020 v.         Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora